Наредните денови дополнителни мерки за стопанството

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска најави дека веќе се дизајнирани нови, дополнителни мерки за помош на стопанството и тие

Прочитај повеќе

СДСМ: Намалени цени на лебот, мерките на Владата даваат резултат

Владата предводена од СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски во време на најголемата светска енергетска и економска криза, носи навремени и

Прочитај повеќе

Бесими: Издвоивме најмногу средства за мерки како процент од БДП во регионот, во борбата со енергетската и ценовната криза

Од почетокот на енергетската и ценовната криза, Владата имаше најсилен фискален одговор во регионот, дури за неколку пати посилен во

Прочитај повеќе

Азески: Мерките на Владата да се насочат кон бизнисите оти можно е да се создаде армија на социјални случаи

Стопанската комора смета дека владата задоцнила со мерките за стопанството и поради тоа компаниите претрпеле штети. Претседателот Бранко Азески во

Прочитај повеќе

Мицкоски: Предлагаме сет на 5 мерки за помош на стопанството, преку поевтина струја која ќе спаси многу работни места

Македонија не е само во енергетска, туку и во економска криза. Инфлацијата е двоцифрена, сиромаштијата галопира, додека стандардот опаѓа. Тезата

Прочитај повеќе

Еве кои се мерките на Владата за помош на граѓаните и бизнис секторот во справувањето со кризата

Никого нема да оставиме сам да се справува со последиците од економско-енергетската криза, оваа криза ќе ја пребродиме сите заедно,

Прочитај повеќе

Германија со нов пакет мерки за заштита на граѓаните од растечките цени на енергенсите

Германската Влада усвои нови мерки во борбата против енергетската криза, штои вклучуваат утврдување горна граница на цените на гасот и

Прочитај повеќе

Ковачевски: Економско-енергетскиот совет донесе одлуки со кои се обезбедува топлинска и електрична енергија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на вонредната прес-конференција ги соопшти одлуките кои вечерва беа донесени на

Прочитај повеќе

Димитров: Да се направи сеопфатна анализа пред да се воведат квоти за вработување на лица со попреченост

Бобан Илијевски Во третиот дел од серијалот насловен како „Вклученоста на лицата со попреченост на пазарот на трудот“, разговараме со

Прочитај повеќе