За две години заминуваат на Месечината

Претседателот на турската вселенска агенција (ТУА) Сердар Хусејин Јилдирим вели дека заминувањето на Месечината е важна цел на турската Национална

Прочитај повеќе

За прв пат по 40 години: Материјал од Месечината доаѓа на Земјата

Кинеската вселенска капсула со материјал од Месечината, започна со враќање на Земјата. Дека капсулата Ченг 5 успешно го започна тридневното

Прочитај повеќе

Компанијата на Безос ја носи првата жена на Месечината

Џеф Безос, кој е основач и претседател на познатата компанија Амазон, на својот инстаграм профил објави видео од испитувањето на

Прочитај повеќе

Годишнина од слетувањето на Месечината: Теорија за тоа како Тито им ја продал вселенската програма на Американците

Според авторите на овој документарец, САД дознале за „Југословенската Вселенска Програма“ кон крајот на 60-тите, додека во март 1961 година Југославија

Прочитај повеќе

Астрономски настани што нѐ очекуваат во јули

Љубителите на астрономијата треба да бидат подготвени за јули затоа што во овој месец на небото ќе има што да

Прочитај повеќе

Како ќе изгледа следната мисија на НАСА до Месечината?

Помеѓу 1968 и 1972, САД испратила девет човечки мисии до Месечината. Шест од овие мисии успешно слетале на Месечината, со

Прочитај повеќе