Ова се 10 НАЈДОБРИ И НАЈЛОШИ места за ЖИВОТ

Деновиве, Economist Intelligence Unit (EIU) го објави својот глобален индекс за животна способност, рангирајќи ги првите 10 најдобри и 10

Прочитај повеќе

Имаат потенцијал да вработат илјадници луѓе – Зелените работни места се далеку од реалноста кај нас

Бобан Илијевски  Активистите од областа на екологијата не се согласуваат дека зелените работни места ќе станат реалност во блиска иднина.

Прочитај повеќе

Слободни околу 9,000 работни места

Според податоците на Агенцијата за вработување на Република Македонија во моментов во државава има над 9000 слободни работни места. Најголем

Прочитај повеќе

Мерки од четвриот пакет кои се однесуваат на работниците и другите граѓани

Новиот, четврт пакет на мерки има за цел да обезбеди одржливост на домашните економски дејности и работните места, да закрепне

Прочитај повеќе

Битиќи: Наши приорети се отворање на нови работни места и намалување на невработеноста на едноцифрен број

Интегрално обраќање на ЗПВРСМ за економски прашања Фатмир Битиќи, презентација на мандатните писма: Почитувани граѓанки и граѓани, почитувани претставници на

Прочитај повеќе

Битиќи: И со четвртиот пакет мерки платежни картички за граѓаните и помош за компаниите

Четвртиот пакет економски мерки повторно предвидува платежни картички за категориите граѓани како самохраните родители и пензионерите со ниски пензии, за

Прочитај повеќе

Јуридика: Дали младите се вработуваат на безбедни и здрави работни места?

ДАЛИ МЛАДИТЕ СЕ ВРАБОТУВААТ НА БЕЗБЕДНИ И ЗДРАВИ РАБОТНИ МЕСТА? Вработувањето на младите лица по завршување на образованието е предизвик

Прочитај повеќе

Јовевски: Требаше да се преземат мерки на време, наместо да ги сочуваме работните места, ние сега нудиме помош на оние кои останале без работа

Професорот Лазар Јовевски во гостувањето во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа истакна дека требаше да се превземат

Прочитај повеќе

Ангеловска: Се очекува затворање на работни места, правиме сѐ што можеме за минимизирање на ефектите

Губење на работни места ќе има, но владата прави сѐ што може за да ги рехабилитира компаниите, вели министерката за

Прочитај повеќе

СДСМ: Државата спасува 250.000 работни места, пакетот мерки позитивно оценет и од ММФ

Прес – конференција на Богданка Кузевска, портпаролка на СДСМ: Почитувани, Веќе се реализира големиот пакет економски мерки што има за

Прочитај повеќе