Дали е добро решение работниците порано да го искористат годишниот одмор?

Фејсбук статус на проф. д-р Лазар Јовевски: РАБОТНИЦИТЕ ЌЕ МОРА ДА ГО ИСКОРИСТАТ ГОДИШНИОТ ОДМОР ПОРАНО – ДАЛИ ОВА Е

Прочитај повеќе

Колку кризата ќе ја погоди економијата, ќе има ли голема рецесија?

Меѓународните експерти и финансиски институции го влучија алармот, 2020- та ќе биде година на економско преживување, а со рецесија ќе

Прочитај повеќе

Ги искористувале децата: Покренати обвиненија против Ејпл, Гугл, Мајкрософт…

Пет водечки технолошки компании се обвинети дека носат дел од одговорноста за смрт и тешки повреди на деца во Африка

Прочитај повеќе

Средба на КСС и високите претставници од Европската Конфедерација на синдикати

Извршниот одбор на Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС, вчера одржа средба со делегацијата на Европската Конфедерација на

Прочитај повеќе

Македонска пошта вработува нови 80 лица – бројот на поплаки годишно достигнува до 1.500

Македонска пошта вработува 80 лица на неопределено. Претпријатието преку оглас бара преведувачи, шалтерски работници економисти, правници. Во зависност од позицијата

Прочитај повеќе

Во Македонија поевтина е облеката отколку храната

И покрај тоа што анализите на Евростат и други меѓународни институции, покажуваат дека Македонија е меѓу земјите со најевтина храна,

Прочитај повеќе

ССНМ и ЗНМ остро ги осудуваат заканите кон Героски, институциите да реагираат

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудуваат заканите кои вчера (четврток)

Прочитај повеќе

Неделков: СОНК не е вклучен во расправата за нивелација на платите

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК денеска одржа пресконференција по повод најавената нивелација на плати во дејноста

Прочитај повеќе