Почнува исплатата на поддршката до 3.000 денари месечно за социјалните категории, од следната година покачување на минималецот и пензиите

Според Буџетот 2023, се зголемуваат средствата за исплата на плати, пензии и социјални трансфери. 75 милијарди денари или 10 отсто

Прочитај повеќе

Ќе „повлече“ ли минималецот раст и на другите плати

Осумдесет илјади граѓани ќе добијат најмалку 18.000 денари минимална плата во мартовската исплата. Владата вчера ги усвои измените и дополнувањата

Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Минималец од 18 000 денари – за работниците добредојден, за дел фирмите “шок”

Македонија е петта земја според најниска минимална плата во цела Европа. Започнувааt преговорите на релација синдикати -влада – работодавачи за

Прочитај повеќе

Ампева до Бектеши: Дојдете во Источна Македонија да видите како се живее со минимална плата во време кога цените вртоглаво растат

„Имаме уште неколку дена од месецот каде што цените на производите се замрзнати и тоа пазете претходно пред замрзнување цените

Прочитај повеќе

КСС бара минималецот да биде 18.000 денари по Нова Година

Конфедерацијата на Слободни синдикати ги поддржува и се приклучува кон барањата на ССМ за минималната плата да е 18.000 денари

Прочитај повеќе

Текстилните компании се жалат – ќе затвориме ако порасне минималната плата и ако не добиеме помош

Текстилната индустрија е пред банкрот и доколку не се обезбеди некаква поддршка резултатот ќе биде масовно затварање на голем број

Прочитај повеќе

Не секој газда е „спремен“ да исплати минималец од 300 евра

Многу од дејностите беа целосно затворнени во текот на  2020-та година, без каков било прилив на средства и ваквата одлука дополнително

Прочитај повеќе

Савиќ: Минималецот од 264 евра е готова работа

Минималецот во Србија којшто го примаат 350,000 граѓани, оваа година ќе изнесува 30,900 динари (264 евра). Ова е повод за

Прочитај повеќе

Работниците од неколку сектори земаат плати малку повисоки од минималецот

Во повеќе сектори во државата, работниците земаат плати кои се за нијанса повисоки од минималецот.  Тука спаѓаат вработените во туристичките

Прочитај повеќе

Приказната за градот со најголемиот минималец во светот

Швајцарија е многу богата земја, а кантонот Женева, дом на повеќе од половина милион жители е еден од најбогатите градови

Прочитај повеќе