Finance Think: Растот на минималната плата не е доволен за да таа порасне на 20,000 денари до 2024

Пет ветувања од Програмата на Владата 2020 – 2024 или 18,5 % се исполнија. На прв поглед оваа бројка не

Прочитај повеќе

Нема да има минимална плата за сите сектори во петтиот пакет мерки

Помош со исплата на минимална плата ќе има – но не за сите. Владата ќе одреди кои сектори биле  најпогодени

Прочитај повеќе

За основни потреби на едно домаќинство се потребни над 500 евра

Триесет и три илјади и петстотини и триесет и осум денари е вредноста на синдикалната минимална кошница за август годинава.

Прочитај повеќе

Заев: 20 илјади минимална и 34 илјади просечна плата се нашите цели до крајот на мандатот

20 илјади минимална плата и 34 илјади просечна плата до крајот на четиригодишниот мандат, најави денеска на конститутивната седница мандатарот

Прочитај повеќе

Ажурирана листата на компании кои зеле државна помош, а не им исплатиле минимална плата на работниците

Владата ја ажурираше листата на компании на кои им е исплатена државна помош за минимална плата, а тие не ги

Прочитај повеќе

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места им помагаме на компаниите и на вработените

Со конкретни мерки за секоја категорија граѓани и во услови на здравствена криза ги поддржуваме граѓаните и компаниите. Ги видовме

Прочитај повеќе

Заев ветува минимална плата од 20.000 денари и просечна од 34.000 денари

Изјава за медиуми, Зоран Заев, претседател на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Во изминатите две и пол години, СДСМ во

Прочитај повеќе

Минимална плата за сите функционери и назначени во јавниот сектор за април и мај

Владата ја донесе Уредбата за определување минимална плата од 14.500 денари за април и за мај за сите министри, пратеници,

Прочитај повеќе

Сите функционери на државно и локално ниво и јавната администрација со минимална плата од 14.500 денари за април и мaj

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, објави сет времени мерки, кои ќе бидат спроведени во наредните неколку месеци дури трае вонредната

Прочитај повеќе

Ампева од „Гласен текстилец“: Задоволна сум покачувањето на минималната плата, но остануваат уште многу предизвици

Претходно, појаснува Ампева, немаше ни минимална плата, туку само учинок за текстилните работнички, бевме дискриминирани по секој основ. Сè уште

Прочитај повеќе