archiveМОН

НовостиПравда

МОН: Новата концепција е рамката на основното образование, заеднички ја подготвуваме со сите засегнати страни

Секоја новина предизвикува неизвесност од непознатото, така и најавата за воведување на целосно нова концепција за основно образование предизвика грижи...
Новости

Објавени се резултатите од конкурсите за неколку категории на стипендии за средношколци од стручните училишта, воведени за прв пат оваа година

Објавени се резултатите од конкурсите за неколку категории на стипендии за средношколци од стручните училишта, воведени за прв пат оваа...
Новости

МОН ги објави резултатите од конкурсот за доделување студентски стипендии за академската 2020/2021 година

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од Конкурсот за доделување стипендии на редовни студенти запишани на додипломски студии...
Новости

Се дигитализираат услугите на МОН кон граѓаните, процесот на признавање странски дипломи и образовни квалификации отсега ќе се спроведува и електронски

Процесот на дигитализација на образованието како една од приоритетните цели во програмските определби на Владата и Министерството за образование и...
Новости

Зголемен бројот на доделени стипендии за ученици Роми, резултатите од конкурсот за учебната 2020/2021 се објавени на интернет страницата на МОН

На иницијатива на Министерството за образование и наука дополнително е зголемен бројот на стипендии за ученици Роми кој беше предвиден...
ЕкономијаМакедонија

Царовска се сретна со средношколците: Матурата ќе ја одржиме согласно скратени наставни програми и со здравствени протоколи

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес се сретна со претставници на Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија....
НовостиПравда

МОН го зголеми бројот на стипендии за социјална поддршка, за ученици со попречености и ученици од електро-техничките училишта

Министерството за образование и наука информира дека на последната владина седница е донесена одлука со која се прошируваат квотите за...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Како ќе се надомести бројот на работници во индустријата кој постојано опаѓа во ек на корона кризата?

Бројот на работниците во индустријата во октомври годинава, во однос на октомври минатата година, е намален за 4,9 проценти, а...
1 2 3 4
Page 1 of 4