Сведоштво на болничарка: Работевме со ковид пациенти, но не добивме награда, а и платите ни доцнеа

Бобан Илијевски Во клиниките при Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ работат голем број на болничари и болничарки на договор на дело.

Прочитај повеќе

Јавен повик до основните и средните училишта за учество во Европскиот квиз на парите

МАКЕДОНСКА БАНКАРСКА АСОЦИЈАЦИЈА во соработка со Народната банка на Република Северна Македонија  и Комисијата за хартии од вредност на Република

Прочитај повеќе

Парична награда за воено-медицинскиот кадар кој се вклучи во борбата против Ковид19

Владата го прифати предлогот на Министерката за одбрана  Радмила Шекеринска за исплата на еднократна парична награда на медицинските работници од

Прочитај повеќе

Доделувањето „Златен глобус“ преместено за февруари

Свеченоста на доделувањето на наградите „Златен глобус“ ќе се спроведе во февруари 2021 година, соопштија организаторите на официјалната интернет-страница. „Утврден

Прочитај повеќе

Јовановски: Награда треба да има и за вработените во затворите

Вработените на затворите кои не искористиле мерки на Владата, треба да добијат награда за својата пожртвуваност во борбата со корона

Прочитај повеќе

Македонија со награда на Светскиот економски форум во Давос

Mакедонката Аријана Коскарова, основач на центарот “Creative Hub” во Скопје и Приштина којaшто лани се најде на листата на Forbes

Прочитај повеќе

Државната награда за публицистика и новинарство ,,Мито Хаџи Василев-Јасмин“ нема да биде доделена

Оваа година нема да се додели наградата од областа на публицистиката и новинарството, одлучи Одборот за доделување на наградата при

Прочитај повеќе

За прв пат доделена наградата за посветеност на унапредувањето на човековите права во бизнисот

Оваа награда, годинава се додели за прв пат, на Меѓународниот ден на човекови права, во рамки на проектот „Поттикнување на

Прочитај повеќе