archiveнадворешни

ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

МНР вработува девет лица – платите се до 17,734

Министерствтото за надворешни работи денеска објави девет огласи за вработување на вкупно 14 лица. Во огласите се бараат кандидати за вработување како...
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

МДС: Бараме нова инклузивна постапка за нов Закон за надворешни работи

Македонскиот дипломатски синдикат го повикува Министерот за надворешни работи да го повлече актуелниот предлог Закон за надворешни работи. Според нив,...
МакедонијаСиндикат

Заев уверува дека новиот закон за надворешни работи ќе ја зајакне дипломатијата, синдикатот има поинакво мислење

Дипломати од кариера за зајакнување на нашите амбасадорски позиции. Премиерот Заев на својот Фејсбук профил сподели анализа за изминатите години,...
МакедонијаПравдаСиндикат

Македонски дипломатски синдикат: Нацрт законот ги „пушта низ вода“ административците во дипломатијата

Нацрт Законот за надворешни работи кој што минатата недела беше предмет на разгледување во матичната куќа, во саботата експресно поминал...
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

Дабиќ: Бараме изготвување на нов предлог Закон за надворешни работи со вклученост на вработените

Бобан Илијевски Денеска во Министерството за надворешни работи се одржа јавна расправа за предлог Законот за надворешни работи, за кој...
МакедонијаПравдаСиндикат

Македонски Дипломатски синдикат: Да се замрзанат интерните огласи до завршувањето на изборите

Македонскиот Дипломатски Синдикат изразува сериозна загриженост поради вчерашното објавување на 21 интерен оглас за упатување дипломати во дипломатско - конзуларните...
МакедонијаСветот на работникотСиндикат

Амбсадорот Дабиќ: Целта ни е да ги унапредиме правата на вработените во МНР

Унапредување на статусот на вработените во Министерството за надворешни работи е една од клучните цели на новоформираниот Македонски Дипломатски синдикат...