- Advertisement -

archiveНародна

ЕкономијаМакедонија

Ангеловска – Бежоска: И во ек на пандемијата, извозниот сектор е од голема важност

Искуствата покажуваат дека за побрза реална конверегенција, за малите и отворени економии се неопходни забрзување на извозот и продлабочување на...
ЕкономијаМакедонија

НБ: Извештај на ММФ – Зачувувањето на финансиската стабилност останува приоритет, банкарскиот систем е стабилен

Народната банка во соопштение во врска со објавениот извештај на Меѓународниот монетарен фонд наведува во однос на монетарната политика, констатирано...
ЕкономијаМакедонија

Влада: Бескаматни кредити од 3 до 30 илјади евра, субвенционирани придонеси за вработените, намалена каматна стапка за кредити, основање на фонд за поддршка на туризмот

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, министерката за финансии Нина Ангеловска, министерот за економија Крешник...
Економија

Гувернерката претседаваше со сесија за влијанието на енергетската транзиција врз економијата и финансиите

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска учествуваше на конференцијата на високо ниво „Влијанието на енергетската транзиција врз нашите економии и...
1 2 3
Page 1 of 3