Алиса на 20 години има импозантна биографија и НАСА ја испраќа на Марс

Алиса Карсон, 20 годишна девојка од Соединетите Американски држави, се подготвува со НАСА за патувањето на Марс кое ќе се

Прочитај повеќе

Компанијата на Безос ја носи првата жена на Месечината

Џеф Безос, кој е основач и претседател на познатата компанија Амазон, на својот инстаграм профил објави видео од испитувањето на

Прочитај повеќе

НАСА очекува 2020 да биде најтопла година досега

Податоци од американската вселенска агенција НАСА покажуваат дека Земјата постепено се затоплувала кон крајот на 19 век. Од 2000 година

Прочитај повеќе

(Видео) НАСА произведе ѓердан кој ве предупредува да не си го допирате лицето

Американската вселенска агенција НАСА објави инструкции за производство на ѓердан со помош на 3Д принтер кој ги спречува луѓето да

Прочитај повеќе

Видео ги покажува промените на Сонцето во последните 10 години

НАСА објави 61-минутен филм од споени фотографии од нашето Сонце, собирани во период од 10 години. Фотографиите биле направени од

Прочитај повеќе

Кети Лудерс, првата жена-шеф на вселенски летови на НАСА, ќе го води враќањето на САД на Месечината

Првата жена што е одговорна за програмата за вселенски летови на НАСА ќе ја надгледува првата мисија на Месечината на

Прочитај повеќе

Како група студенти ја поттикнале НАСА да испраќа мисии на Марс?

На почетокот од 50-тите години германско-американскиот инженер Вернер фон Браун ги охрабрувал Американците да погледнат подалеку од Месечината. Неговиот амбициозен

Прочитај повеќе

Првата Американка во вселената стана прва жена што стигна до најдлабоката точка во океанот

Кети Саливан, астронаут на НАСА, влезе во историјата викендов со тоа што стана првата жена што стигна до најдлабоката точка

Прочитај повеќе

НАСА предупредува за доближување до Земјата на потенцијално опасен астероид

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на  Земјата, соопшти НАСА. Како

Прочитај повеќе

НАСА има нови историски договори со кои мирно и безбедно ќе се истражува во вселената

НАСА, заедно со голем број партнерски вселенски агенции од целиот свет, најавија нов пакет меѓународни договори што ќе помогнат да

Прочитај повеќе