Шкријељ: Ќе има нова методологија за постојан раст на платите, но наставата мора да продолжи

Интересот на децата и нивниот образовен процес треба на сите да ни бидат на прво место. Ново губење часови, откако

Прочитај повеќе

Шаќири: Ќе барам директорите да најдат начин да се одржува дел од наставата, учениците сигурно нема да штрајкуваат

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека доколку не се

Прочитај повеќе

Наставата во основното и средното ќе започне на 1 февруари со физичко присуство

Владата на Република Северна Македонија на денешната 7-ма редовна седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата

Прочитај повеќе

Неделков: Доколку наставата почне со физичко присуство, постои реална можност вирусот побрзо да се шири

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) бара преиспитување на одлуката наставата во второто полугодие да почне со физичко

Прочитај повеќе

Главниот кризен КОВИД-19 штаб и препорача на Владата учебната година да продолжи со настава од 1 февруари

Денеска, 17.01.2022 година со почеток во 20:00 часот се одржа првата седница на Главниот координативен кризен штаб за справување со

Прочитај повеќе

Владата одлучи: Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот

Прочитај повеќе

Царовска: Средните училишта ги отворивме за учениците, посакувам успешна учебна година и почитување на мерките за заштита

Средношколците најдобро знаат што значи враќањето на училиште. Дел од генерациите во изминатата година и половина искусија како е да

Прочитај повеќе

Царовска: учебната 2021-2022 е година на крупни промени за поквалитетно образование, среќно на сите ученици и наставници!

Големо е задоволството што после година и половина, денес повторно гледаме полни училишта и училници со ученици и наставници, ја

Прочитај повеќе

Царовска во Чаир: моделот за настава со физичко присуство ќе го одржиме со висока лична и колективна одговорност

Верувам дека моделот за настава кој ќе го применуваме од утре, со физичко присуство за сите ученици со точно утврдени

Прочитај повеќе

Усвоени планот и протоколите за настава во основното и средното образование со физичко присуство

На вчерашната 101-ва седница, Владата на Република Северна Македонија донесе измени и дополнувања на мерките за спречување на ширењето на

Прочитај повеќе