Ралповски за РСЕ: Наставник во основно мора да зема 37 илјади денари плата

Со покачувањето на минималната плата треба да се зголемат и останатите плати на вработените во однос на коефициентот на сложеност,

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Наставник тепа ученик во основно училиште во Бутел

Му удира шлаканици, го крева со двете раце и го спушта на земја… Наставник физички малтретира ученик пред другите деца.

Прочитај повеќе

Светски ден на наставникот: Да се врати достоинството на оваа древна професија

Бобан Илијевски Денеска е Светскиот ден на наставникот, ден кога сите се потсетуваме на оние коишто секојдневно го вложуваат својот

Прочитај повеќе

Царовска: Поквалитетното образование почнува од наставникот, сите заедно да го вратиме достоинството на професијата

Наставниците се најважната алка во воспитно-образовниот процес, тие се носителите на промените за поквалитетно образование, коишто од први септември започнаа

Прочитај повеќе

Наставничката Велковска: Со ИБ програмата наставникот е главен извор во наставата, учебникот е само помагало

ОУ „Браќа Миладиновци“ во општина Аеродром веќе седум години ја спроведува меѓународната ИБ програма која наликува на новата Концепција која

Прочитај повеќе

Здравствен работник и наставник од Тиквешко позитивни на коронавирус – во изолација 38 ученици

Меѓу новозаболените од коронавирус се и здравствен работник и наставник во подрачно училиште во Кавадарци. Во изолација се 38 ученици.

Прочитај повеќе

БРО: Ниту еден наставник нема да остане без работа со новиот наставен план

Бирото за развој на образованието во изминатиот период работеше на нова Концепција за основното образование, по увидивување на потребата за

Прочитај повеќе

Наставник и ученик со коронавирус однесоа во изолација двајца наставници и 25 ученици во Тиквешко, заболени тројца здравствени работници

Наставник и ученик со коронавирус однесоа во изолација двајца наставници и 25 ученици во Тиквешко, заболени се тројца здравствени работници, 

Прочитај повеќе

Хуманитарна акција за помош на просветен работник во Делчево Хуманитарна акција за помош на просветен работник во Делчево

Делчевци се организираат за помош на наставникот Љупчо Бојановиќ, на кого му е потребен втор третман по успешното лекување со

Прочитај повеќе

Деца.мк: Во Србија најдобриот наставник го преместуваат во селско училиште

Наставата приспособена на интересите на учениците, која инаку со свои реформи се обидува да ја воведе министерството за образование во

Прочитај повеќе