Гимназијата „Сами Фрашери“ во Куманово ќе добие нов училишен објект, МОН и Владата ќе го решат деценискиот проблем на учениците и наставниците

Министерството за образование и наука и Владата ќе го решат деценискиот проблем со кој се соочуваат учениците и вработените во

Прочитај повеќе

Во првото полугодие од 2022 година околу 1.700 ученици и наставници посетија предавања за финансиска едукација на НБ

Тимот за финансиска едукација на Народната банка во првото полугодие од 2022 година, преку едукативни презентации, подготовка на едукативни материјали

Прочитај повеќе

Шаќири: Математичарот Амир е потврда дека на талентираните деца им треба лична волја за успех и посветени наставници кои ќе ги постават во центарот на внимание

Младиот Амир покажа дека ниедна животна препрека не може да те спречи во желбата да успееш во тоа што го

Прочитај повеќе

Мицкоски до наставниците: Се обврзувам владата на ВМРО-ДПМНЕ да го испочитува Колективниот договор, тоа ќе биде реално покачување и чекор плус за помотивиран образован кадар

Покачувањето по мене е минимално и не е она кое што го бараше синдикатот и просветните работници, вели претседателот на

Прочитај повеќе

Во десет града во Финска штрајкуваат наставници и вработени во градинки

Денеска во 10 града низ Финска треба да почне еднонеделен штрајк со кој се затвораат јавните установи како библиотеки, градинки

Прочитај повеќе

ВМРО – ДПМНЕ: Со заканите за прекин на штрајкот и бркање на наставниците од работа го загрозуваат нивно основно право загарантирано со Устав

Со заканите за прекин на штрајкот и бркање на наставниците од работа го загрозуваат нивно основно право загарантирано со Устав.

Прочитај повеќе

Митева: Владата да запре со притисоците кон СОНК и во целост да ги исполни нивните барања

Почитувани, Продолжуваат притисоците од Владата кон образовниот кадар. Продолжуваат срамните манипулации од СДСМ дека тие инвестирале во образовниот процес. Токму

Прочитај повеќе

Ковачевски: СОНК треба да биде искрен пред членовите, заедничко решение може да се најде

Заедничко решение може и ќе се најде, потенцираше премиерот Ковачевски во одговор на новинарско прашање, но СОНК треба да биде

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК

Владата да не ги понижува наставниците и да ги исполни барањата на СОНК. Владата вели дека дава покачување на платите

Прочитај повеќе

Замина времето кога можеа да се мајтапат со работниците – доаѓа времето кога работниците ќе се мајтапат со нив

Автор: Бобан Илијевски Помина една цела недела од штрајкот на СОНК. Денеска ќе биде, ако не ги сметаме сабота и

Прочитај повеќе