Законот за недела неработен ден утре пред Уставен суд

Стопанската комора на Северна Македонија го оспори Законот за недела неработен ден пред Уставниот суд. Реферат У.бр.4/2022 Oспорен: Закон за

Прочитај повеќе

Стопанската комора ќе ја повелече иницијативата за преиспитување на уставноста на недела неработен ден

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски со економскиот тим на средбата со претседателот на Стопанската комора на

Прочитај повеќе

Која е поенатата на законските решенија за работни односи во Македонија?

Пишува: Бобан Илијевски  Законското решение за недела неработен ден коешто завчера беше усвоено од Собранието, отвори една голема дискусија кај

Прочитај повеќе

Со негласањето за недела неработен ден, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се ставија на спротивната страна од интересите на работниците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска не гласаа за измените и дополнувањата за Законот за работни односи со кое недела станува ден

Прочитај повеќе

Изгласан Законот за недела неработен ден – од 1 јануари стапува на сила

Со 62 гласа ЗА и ниту еден против, денеска во Собранието на Р. Македонија беше изгласано законското решение за недела

Прочитај повеќе

Азески: Минималната плата и недела неработен ден да не се темелат на владин декрет

Никогаш повеќе од Комората нема да испратиме бизнисмен во Владата, вели Бранко Азески Бранко Азески, претседателот на Стопанската комора на

Прочитај повеќе

Левица: Владата низ Законот за недела неработен ден, сака да протурка нешто што нема да биде во корист на работниците

Пишува: Бобан Илијевски Политичката партија Левица ја демантира портпаролката на СДСМ и поранешна новинарка Богданка Кузеска за нејзината изјава поврзана

Прочитај повеќе

Еко-ден чека недела неработен ден!

Согласно концептот на Владата и ние ќе можеме да ја реализираме оваа иницијатива. Но, се разбира, тоа ќе биде и

Прочитај повеќе

Шахпаска за „Коха”: Со законската мерка „Недела – ден на неделен одмор” го остваруваме барањето на работниците

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју за весникот на албански јазик „Коха”, посочи дека во носењето

Прочитај повеќе