Утре на Уставен суд ќе се разгледува иницијативата за укинување на недела неработен ден

Почитувани, Поради интерес на повеќе медиуми и организации Уставниот суд информира дека на седницата којашто е закажана за 14 септември

Прочитај повеќе

Законот за недела-неработен ден ја поттикнува сивата економија

Занаетчиската комора останува на ставот дека новиот Закон со кој недела е неработен ден, ја поттикнува сивата економија, односно работењето

Прочитај повеќе

18 април е неработен ден за верниците од католичката вероисповед

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98

Прочитај повеќе

Дури 65 отсто од германските инвеститори не успеале да ги предвидат зголемените трошоци од недела неработен ден

Кај 39 проценти од стопанствениците нема зголемување на трошоците кои се однесуваат на персоналот со воведување на ден недела како

Прочитај повеќе

Бектеши: Се применуваат законските измени за недела – неработен ден

Министерот за економија Крешник Бектеши беше во посета на трговскиот центар „Ист гејт мол“, при што констатираше дека во објектите

Прочитај повеќе

Хоџа: Отпуштени 150 работници од една компанија поради мерката „недела неработен ден“

Недела неработен ден не е добар за економијата, истакна претседателот на Стопанскатa комора на северозападна Македонија Неби Хоџа во дебатниот магазин „Click

Прочитај повеќе

Бектеши: Со одлуката за недела неработен ден 92 отсто од вработените имаат слободно време да го поминат со семејствата

Со последната одлука недела е неработен ден 92 отсто од вработените имаат слободно време да поминат со своите семејства, а

Прочитај повеќе

СДСМ: Со недела неработен ден ги штитиме работничките права и го унапредуваме стандардот на работниците

Владата предводена од СДСМ оствaри уште едно ветување дадено пред граѓаните. Од први јануари недела е ден за неделен одмор

Прочитај повеќе

Колку фирми и дуќани се казнети за недела – неработен ден и со какви санкции се соочија?

Паднаа првите казни за недела – неработен ден. Позната скопска пекара, месарница, маркет во Сарај и во Чаир добија забрана

Прочитај повеќе

Ќе падне ли на Уставен: Законот за недела неработен ден оспорен од бизнисмените

Стопанската комора на  Македонија ги оспори  пред Уставниот суд законските решенија кои овозможија неделата да биде неработен ден за повеќето

Прочитај повеќе