Белоруска новинарка осудена на пет години затвор: Прогласена е виновна за водење на екстремистича група

Белоруската новинарска Ирина Слауникава е осудена на пет години затвор, додека Владата во Минск продолжува да се пресметува со медиумите

Прочитај повеќе

ССНМ најостро го осудува повикувањето на службен разговор во полиција на колешката Соња Делевска и бара итно расветлување на случајот

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: Самостојниот синдикат на новинар ии медиумски работници остро го осудува

Прочитај повеќе

Глас на Америка: Немаме канцеларии, камери и телефони, се жалат дописниците надвор од Скопје

Сузана Мицева, новинарка од Струмица, секој ден во 9 часот наутро е на нејзиното работно место. Но, до кога, зависи

Прочитај повеќе

Новинарка во Турција уапсена поради твит за Ердоган

Турски суд вчера и одреди притвор на познатата новинарка Седеф Кабас, додека го чека судењето за обвиненијата за навреда на

Прочитај повеќе

Убиена новинарка во Мексико – втора ликвидација во една недела

Мексиканската новинарка Лурд Малдонадо е убиена во северниот пограничен град Тихуана, соопштија властите, што е второ убиство на медиумски работник

Прочитај повеќе

ЗНМ: Претставки до ДИК и МВР за попречување на работата на новинарката Ферикан Арифи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска поднесе две претставки за попречување на работата на новинарката Ферикан Илјази Арифи од

Прочитај повеќе

ЗНМ: Осуда за понижувачкиот однос на кандидатот Фатмир Лимани кон новинарката Салије Садику од ТВ21

Соопштението на ЗНМ ви го пренесуваме интегрално:  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува јавниот понижувачкиот однос на независниот

Прочитај повеќе

Зошто „Мета“ ја прекина соработката со новинарката Дуковска?

За прекинот на соработката со новинската агенција „Мета“ бев информирана преку телефон, со промрморено објаснување дека е поради некаква реорганизација

Прочитај повеќе

Влада: Најостро ги осудуваме нападите врз новинарката Тања Милевска, МВР и ЈО итно да ги расчистат бруталните закани

Владата на Р. Македонија најостро ги осудува нападите со говор на омраза врз новинарката Тања Милевска и врз кој било

Прочитај повеќе

Новинарка бара оштета од еден милион долари, тврди дека била 85 % помалку платена од своите колеги

Познатата британска медиумска куќа Би – Би – Си се нашла сред скандал откако новинарката Самира Ахмед ги обвинила за

Прочитај повеќе