Јовески: Буџетот на Обвинителството е зголемен за околу 14 отсто, имаме недостиг од електро-инженери и техничари

Буџетот на Обвинителството за оваа година е зголемен за околу 14 отсто, истакна државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески во интервју

Прочитај повеќе

Лукаревска: Фирмите кои ја злоупотребија државната помош имаат предмет во обвинителството

„Ние јавно и транспарентно објавивме и кажавме каде се направени грешки, не грешки туку злоупотреби на државната помош затоа што

Прочитај повеќе

ОЈО за гонење организиран криминал и корупција ќе расчистува со фирмите-неплаќачи

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, се вклучува во расчистување на случајот со фирмите кои ја

Прочитај повеќе

„Телма“: Не се само два, 10 милиони денари украле газдите од државните пари за исплата на плати

Не била два, туку 10 милиони денари е сумата пари која ја украле газдите од државната помош наменета за исплата

Прочитај повеќе

Владата му препорача на Јавното обвинителство итно и приоритетно да постапува по предметите што се во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот

Како дополнување на заклучоците и препораките од 19-тата седница, Владата на Република Северна Македонија упатува препорака до Јавното обвинителство на

Прочитај повеќе

Како тоа одеднаш дишиме чист воздух?

Автор: Бобан Илијевски Последнава недела се изнаслушавме афери во однос на употреба на отпад за гориво во некои фабрики во

Прочитај повеќе

Кривична пријава поради истекувањето на солна киселина: Фирмата работела без дозвола

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов најави дека ќе биде поднесена кривична пријава против фирмата сопственик на цистерната од која

Прочитај повеќе