Научник што се борел против ебола и ХИВ заразен со коронавирусот: Конечно, и мене ме стигна

Вирологот Питер Пиот, директор на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина, се заразил со коронавирус во текот на март.

Прочитај повеќе

ОН: Ковид-19 може да затвори 25 милиони работни места

Пандемијата на Ковид-19 значително ќе ја зголеми глобалната невработеност, присилувајќи приближно 25 милиони луѓе да останат без работа, соопштија денеска

Прочитај повеќе

Мизрахи-Сандри: МТСП и УНХЦР и понатаму ќе градат релации на соработка и поддршка

Министерството за труд и социјална политика и Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во нашата земја и понатаму

Прочитај повеќе

Средба Мизрахи- Сахакиан: Социјалната инклузија, грижата за ранливите категории и креирањето на нови работни места и понатаму приоритет во заедничката соработка

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи и Постојаната претставничка на Програмата за развој на ОН во државата Нарине

Прочитај повеќе

Цените на храната во декември се на највисоко ниво во пет години

Цените на храната на меѓународните пазари во декември се зголемија на највисоко ниво во пет години, како резултат на значителното

Прочитај повеќе

Нереди во Индија поради законот за државјанство, муслиманите велат дека се дискриминирани

Денеска во Њу Делхи избиле пресметки помеѓу полицијата и студентите од исламскиот универзитет поради новиот спорен закон за државјанство за

Прочитај повеќе

Заев на меѓународна конференција „Жени во индустрија“: Еднаквост на жените во изборот на работни места

Претседателот на Владата на Р. Македонија, Зоран Заев денеска се обрати на отворањето на дводневната меѓународна конференција „Жени во индустрија:

Прочитај повеќе

Зимбабве: На 5 милиони луѓе им се заканува глад, Обединетие Нации бараат итна помош

Обединетите нации упатија итен повик за помош за Зимбабве, предупредувајќи дека помошта им е потребна на повеќе од пет милиони

Прочитај повеќе

Се зајакнува родовата еднаквост во земјоделството, потпишан Меморандум со US Women

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство потпиша Меморандум на соработка со Телото на Обединетите нации за родова еднаквост и зајакнување на

Прочитај повеќе