Заев со претставници на ЕБОР: Продолжува соработката во насока на интензивирање на проектите за економски развој и отворање на нови работни места

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска имаше работна средба со претставници на Европската банка за обнова

Прочитај повеќе

Стојаноска: Обновата на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја намали невработеноста под 10%

Дафина Стојаноска, носител во Изборната единица 6 од ВМРО-ДПМНЕ денеска беше во посета на Јегуновце од каде што истакна дека

Прочитај повеќе

МОТ и ЕБОР ја советуваат Македонија за пазарот на трудот по корона вирусот

Целта на препораките составени од заедничката работна група на Меѓународната организација на трудот (МОТ) и Европската банка за обнова и

Прочитај повеќе

Два милиони евра за граѓаните коишто ќе инвестираат во енергетската ефикасност на домовите

Два милиони евра обезбеди Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за инвестиции во еколошки технологии со високи перформанси, наменети

Прочитај повеќе

Ангеловска од Самитот на ЕБОР: Развој на платформа за размена на добри искуства, политики и проекти меѓу земјите

Да се развие платформа за споделување на знаење, каде што сите земји ќе можат да ги видат најдобрите практики од

Прочитај повеќе

Денар: Роденден на ММФ: 0,1 проценти од најбогатите заработиле колку половина од населението

Вршител на должноста директор на Меѓународниот монетарен фонд, Дејвид Липтон, изјавил дека најбогатите 0,1 проценти од населението акумулирале исто богатство

Прочитај повеќе

Средба на Анѓушев и директорот на Европската Банка за обнова и развој

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев оствари средба новоименуваниот директор на канцеларијата на Европската банка за обнова и развој во

Прочитај повеќе