Шаќири: Математичарот Амир е потврда дека на талентираните деца им треба лична волја за успех и посветени наставници кои ќе ги постават во центарот на внимание

Младиот Амир покажа дека ниедна животна препрека не може да те спречи во желбата да успееш во тоа што го

Прочитај повеќе

Шаќири им порача на директорите да организираат настава

Откако членството на СОНК на вчерашната попладневна седница со големо мнозинство одлучи да не го прифати она што вчера неговото

Прочитај повеќе

Царовска: Започнаа подготовките за меѓународните ПИСА и ПИРЛС тестирања во 2021 година

Со цел да ги подобриме резултатите на меѓународните тестирања -пробното ПИСА тестирање во 2021 и редовното тестирање за ПИРЛС кое

Прочитај повеќе

Царовска: Да не ги ризикуваме животите на нашите најблиски, најавите за бојкот на наставата се неконструктивни

Министерката за образование и наука Мила Царовска одговарајќи на новинарски прашања за најавите на бојкот на наставата, рече дека се

Прочитај повеќе

Царовска: Наставниците се најважната алка во образованието, силно ќе инвестираме во нив

Министерката за образование и наука Мила Царовска, вчера во гостување во емисијата „Вин-Вин“ на телевизија Телма рече дека инвестирањето во

Прочитај повеќе

Учениците се враќаат во училиштата, но ќе седат сами и ќе носат маски

Од работа и од настава ќе бидат ослободени наставниците и учениците со хронични болести. Преполовени паралелки,  скратени часови, наставници кои

Прочитај повеќе