- Advertisement -

archiveобразование

НовостиПравда

Царовска во Анкара на средба со турскиот министер за образование Зија Селчук

Јакнење и интензивирање на соработката во областа на образованието посебно во делот на реформите во основното и средното стручно образование...
НовостиПравда

Царовска: Вложуваме во образованието на сите деца, во воспитно-поправниот дом Волковија успешно се спроведуваат образовни активности

Радува начинот на кој што се организирани сите активности во оваа институција, и можам да кажам дека сите институции кои...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Неделков: Ако редовен професор на факултет сега зема плата од 36.000 денари од државата, од септември ќе зема 39.600 денари

Повисоките плати се предвидени со Колективниот договор кој ќе има примена во високото образование и кој е прв ваков договор...
НовостиПравда

Царовска на конференција за Холокаустот: образованието е најмоќната алатка справување со дискриминацијата, насилството и нетолерантноста

Сеќавањата за Холокаустот создаваат голем немир и болка особено помеѓу потомците на жртвите и хероите на болната идеја да се...
НовостиПравдаСветот на работникот

Царовска на онлајн средба со претставници на ОН: Реформските процеси во образованието ги продолжуваме со силна поддршка на меѓународните партнери

Реформските процеси во образованите ги продолжуваме со силна поддршка на агенциите на ОН. Министерката за образование и наука Мила Царовска...
Новости

МОН: Објавени огласите за автори и илустратори на материјали за учење, продолжуваме посветено да работиме на реформите во образованието

Министерството за образование и наука продолжува посветено и силно да работи на реформските процеси во основното образование кои ќе се...
1 2 3 37
Page 1 of 37