Чествување на празникот Илинден во село Смилево во организација на општина Демир Хисар

Соопштение на Општина Демир Хисар: Ве покануваме на заедничко традиционално чествување во село Смилево, а по повод големиот христијански и

Прочитај повеќе

Крива Паланка – уште една општина со паметно улично осветлување

Македонски Телеком го спроведе проектот што ќе овозможи 80% заштеда и заштита на животната средина   Уште една општина во

Прочитај повеќе

Стоилковски: Нема општина водена од СДСМ во која е реализиран капитален проект или се создадени работни места, време е да замине во историја

Нема општина водена од СДСМ со реализиран капитален проект, во која е отворен капацитет и вработувања за граѓаните или во

Прочитај повеќе

Општина Охрид ќе субвенционира четири категории туристички дејности

Во насока на обезбедување помош и поддршка на туристичкиот сектор што беше најпогоден од епидемијата на Ковид-19, Општина Охрид објави

Прочитај повеќе

Бочварски: Предвидена е изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово

Оваа година започнуваме со постапка за  изработка на физибилити студија за изградба на нов автопат од Гостивар до Тетово, истакна

Прочитај повеќе

Општината во Гостивар нема да прима странки поради големиот број на заразени од Ковид -19

Влошената состојба со пандемијата и високиот број заразени со коронавирусот, ја принудија локалната самоуправа да го смени начинот на работа

Прочитај повеќе

Двајца наставници од Скопје позитивни на коронавирус

Наставничка по англиски од „Владо Тасевски“ во Карпош е позитивна на корона. Од општината за Телма веллат  дека таа им предавала на

Прочитај повеќе

Административка од Штип добила отказ поради држење на партиска прес – конефернција додека била на боледување

Вчера поранешна директорка на Дом на млади во Штип која била вработена во штипската администрација била отпуштена од работа, поради

Прочитај повеќе

Јавен повик за ангажирање невработени лица во Општина Аеродром

Општина Аеродром објави јавен повик за ангажирање на евидентирани невработени лица на работното место „образовен асистент“ и „помагател на стари

Прочитај повеќе

Општина Куманово објави повик за вклучување во проектот „Креирање можности за работа за сите“

Општина Куманово ги повикува заинтересираните невработени лица да се вклучат во проектот „Општинско-корисна работа-СДЦ”, проект „Креирање можности за работа за

Прочитај повеќе