Дали ве нервира кога на интервју за работа ќе Ве прашаат за претходната плата? 80 % имаат проблем со ова

Работодавачите во Велика Британија би требало да престанат да ги прашуваат кандидатите за работа за нивните претходни плати, апелира групата

Прочитај повеќе

СТАВ НА КОЧОВСКИ: Дали Шахпаска и МТСП се обидуваат во скратена постапка да “шверцуваат“ одредби од закони за остварување на партиски цели?

На 27.10.2020 во Собранието на Република Македонија ќе бидат предложени закони од страна на министерката Шахпаска и МТСП, коишто се

Прочитај повеќе

Царовска: Граѓанските организации се наш важен партнер во борбата со Ковид-19

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес учествуваше на дебата на фестивалот на граѓански организации организиран од ЦИВИКА МОБИЛИТАС.

Прочитај повеќе

Царовска на работен состанок со граѓанските организации: Заеднички ќе работиме на реформи за инклузивно и современо образование

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес одржа работен состанок со претставници на над 30 граѓански организации и со

Прочитај повеќе

„Доста е“, „Лопови“, „Наместо светлина ни донесовте темнина“, дел од пораките на протестот на синдикалните организации пред Регулаторна

Конфедерацијата на синдикални организации (КСОМ) попладнево околу 18 часот го започна најавениот протест против поскапувањето на струјата.  Демонстрантите пред просториите

Прочитај повеќе

Кочовски: Некои од „невладините“ манипулираат со работниците, нивната цел не е да им помогнат

Околу 12 илјади лица се евидентирани во АВРМ дека останале без работа од почетокот на март до крајот на јули

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец на средба со СДСМ: Мора да се плаќа и вреднува работничкиот труд

На покана од политичката партија СДСМ и коалицијата Можеме, остваривме средба со потпретседателката Мила Царовска, носителите на листи на ИЕ

Прочитај повеќе

Царовска на координација со граѓанските организации, синдикатите и инспекторатите: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес  одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната

Прочитај повеќе

Кочовски: Кој го штити газдата на конфекцијата „Ју-Ка“?

Повреда на РАБОТНИЧКИТЕ ПРАВА! Загрозување на нивното здравје и живот! Кој тоа го штити газдата на „Ју-Ка“ ? До каде

Прочитај повеќе

Царовска: Се засилува соработката на инспекторатите со граѓанските организации за поголема заштита на правата на работниците и граѓаните

Заменичката на престедателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, заменик министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар

Прочитај повеќе