ДУИ Гостивар: Од неспособноста на Таравари наставниците во основно немаат плати за ноември

Огранокот на ДУИ во Гостивар на прес конференција денес посочи дека локалната власт не ги завршила обврските, за наставниците од

Прочитај повеќе

691 основно и средно училиште добија дозвола за организација на настава со физичко присуство

691 основни и средни училишта за два дена ќе ги отворат вратите за учениците. Владата даде зелено светло 554 училишта

Прочитај повеќе

Измените на законите за основно и средно во понеделник пред пратениците

Во понеделник се очекува Собранието да ги усвои работните тела. Партиите вчера постигнаа консензус за нивната поделба, додека во текот

Прочитај повеќе

ОЈО за гонење организиран криминал и корупција ќе расчистува со фирмите-неплаќачи

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, се вклучува во расчистување на случајот со фирмите кои ја

Прочитај повеќе

Се прекинува воспитно-образовниот процес во детските градинки, основното, средното и високото образование

Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ја разгледа информацијата на Управувачкиот комитет за координација и управување

Прочитај повеќе

Одбележани 77 години од смртта на Мирче Ацев

Во истоименото основно училиште во општина Ѓорче Петров, одбележани беа 77 години од смртта на народниот херој Мирче Ацев. По

Прочитај повеќе

СОНК: Очекуваме понуда која нема да можеме да ја одбиеме

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК утре ќе има средба со Премиерот Зоран Заев и Министерот за

Прочитај повеќе

СОНК: Влегуваме во генерален штрајк (Видео)

Советот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК донесе одлука за влегување во генерален штрајк на 11

Прочитај повеќе

Премиерот Заев и министерот за образование и наука Адеми на отворањето на новото ООУ „Киро Глигоров“ (Видео)

Претседателот на Владата на Република Северна, Зоран Заев и министерот за образование и наука, Арбер Адеми денеска се обратија на

Прочитај повеќе

Деца.мк: Во Србија најдобриот наставник го преместуваат во селско училиште

Наставата приспособена на интересите на учениците, која инаку со свои реформи се обидува да ја воведе министерството за образование во

Прочитај повеќе