Нова опрема за лабораторијата на Институтот за хемија за мониторинг на чистењето на линданот во ОХИС

Лабораторијата за хроматографски анализи на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет, Универзитет Св. Кирил и Методиј, ја става во функција

Прочитај повеќе

Целосната приказна за неправдите и патешествијата на стечајците од „Охис“

„Толпата има свој јазик поинаков од јазикот со кој се служи секој од луѓето. Личи на зуење на пчели или ‘ржење,

Прочитај повеќе

Стечајците – некогаш во фабрика, денес револтирани на улица

Автор: Бобан Илијевски Протестот на стечајните работници од некогашната фабрика „Треска“, бесконечните протести на поранешните вработени на „Охис“ и на

Прочитај повеќе

Поранешните вработени од ОХИС утринава на протест

Поранешните вработени од Охис утрово од 8 часот започнаа протест во Скопје. Како што најавија, протесотот е започнат од зградата

Прочитај повеќе

Вработените на „Охис“ го блокираа булеварот кај Владата

Поранешните вработени од скопската фабрика „Охис“ и денеска излегоа на протест за да го изразат својот револт. Поради тоа, повторно

Прочитај повеќе

Поранешните вработени на „Охис“ денеска повторно протестираа

Поранешните вработени во „Охис“ денеска повторно излегоа на протест пред Владата блокирајќи дел од булеварот „Илинден, поради незадоволството од неисплатените

Прочитај повеќе

Поранешните вработени во „Охис“ повторно да протест, добиле ветување за средба во Владата во петок

Стотина поранешни вработени од скопската фабрика „Охис”, која е во стечај, денеска повторно протестираа низ улиците на Скопје. Тие како

Прочитај повеќе

Поранешните вработени на „Охис“ протестираат пред институциите

Поранешните вработени во ОХИС и денеска протестираат пред институциите. Тие бараат исплата на побарувањата од стечајната постапка за 24 неисплатени

Прочитај повеќе

Поранешните вработени на Охис не се откажуваат, излегоа повторно на протест

Поранешните вработени во „Охис“ не се откажуваат. И овој петок излегоа на протестен марш. Не ги примија ниту пратениците од

Прочитај повеќе