Пари: ЦЕНИТЕ РАСТАТ ПРЕКУ НОЌ, ШТЕДЕЊЕТО ЗАПОЧНА: НА ПАЗАР СЕ БАРААТ 2 ЈАБОЛКИ, 2 ЛИМОНА, 300 ГРАМА ОРИЗ

„Пари“ анализира колку се зголемиле цените на основните прехранбени производи од почетокот на годината Цените на прехранбените производи кај нас

Прочитај повеќе

Од 1.јули поскапа струја – Бислимовски појасни што тоа ќе значи за домаќинствата и општините

-Кога ќе ја носиме новата одлука за цената на електричната енергија на регулираниот пазар што ќе важи од 1 јули

Прочитај повеќе

Дали ни се случува „ЛИМОН ПАЗАР“ – ниските цени да го избркаат квалитетот?

Податоците во однос на платите во Македонија се поразителни и покажуваат дека многу граѓани тешко може да избираат производи, па

Прочитај повеќе

Бесими: Преку стратегијата за пазарот на капитал до натамошен развој на финансискиот пазар

Динaмизирање на пазарот на капитал во Македонија до ниво на просекот на ЕУ преку подигнување на нивото на пазарна капитализација,

Прочитај повеќе

Пополека но сигурно, работниците почнуваат да ги диктираат состојбите на пазарот на труд

Колумна на Бобан Илијевски Изминатава недела мислам дека ја одбележа изјавата од Министерот за финансии за тоа дека во буџетот

Прочитај повеќе

80% се долгорочно невработени поради несовпаѓање на вештините со потребите на пазарот на труд!

ДА ВЕРУВАМЕ НА СЛОГАНОТ НА ВЛАДАТА ИЛИ НА РЕАЛНИТЕ ФАКТИ? 📌 Најновиот извештај на ЕК нотира дека нема никаков прогрес

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Дали БЕЗЗАКОНИЕТО е причина за заминување на граѓаните од државата?

Проблемот на појавата на беззаконието од страна на одредени работодавачи без разлика дали се во приватниот или јавниот сектор секогаш

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Која е потребата на пазарот на трудот?

Постојат работници кои бараат работа и кој сметаат дека се вешти, образовани и квалификувани за работните задачи за кои бараат

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Ексклузивно интервју со Претседателот на Бизнис Конфедерација Миле Бошков

Ексклузивно интервју на порталот Работник со Претседателот на Бизнис Конфедерација на Македонија, Миле Бошков, во кое Бошков дава свои размислувања

Прочитај повеќе

Царовска, Битиќи и Бектеши на состанок на работна група: Со паметна специјализација создаваме инклузивна и одржлива економија

Министерката за образование и наука Мила Царовска, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и претставници

Прочитај повеќе