МТСП: Во тек е етапната исплата на ноемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека денеска почнува етапната исплата на пензиите за месец ноември. Подигнувањето на пензиите

Прочитај повеќе

Колева: Во март ново зголемување на минималната плата и покачување на пензиите

Во собраниска процедура денеска влегува Буџетот за 2023 година. Буџетот е во насока на надминување на предизвиците од глобалната економска

Прочитај повеќе

Пензиите дополнително растат со 6% од март, што ќе биде раст од 16% за една календарска година, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски кажа дека Владата деноноќно работи за справување со инфлација која е резултат на скапите енергенси. Во гостувањето

Прочитај повеќе

МТСП: Во тек е етапната исплата на октомвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 31.10.2022 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец октомври, кои

Прочитај повеќе

Влада: Исплата на октомвриските пензии од 31-ви октомври

Владата ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец октомври

Прочитај повеќе

Ковачевски: Покачена минимална плата за 100%, поголеми пензии за 10%, тоа се моите политики

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во вечерашното интервју во емисијата „360 степени“ на Телевизија Алсат кажа дека од првиот ден

Прочитај повеќе

Тренчевска за ТВ 24: Граѓаните да бидат спокојни пари ќе има и за исплата на пензии и за плати

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска гостуваше во Телевизија 24, каде зборуваше на неколку теми кои се

Прочитај повеќе

СДСМ: Ново покачување на пензиите од 6,8 отсто за сите 330.000 пензионери

Грижата за граѓаните и политиките на Владата предводена од СДСМ доведоа до рекордно зголемување на пензиите. Околу 330.000 пензионери добија

Прочитај повеќе

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 29.09.2022 година (четврток) започнува етапната исплата на пензиите за месец

Прочитај повеќе

Од четврток почнува исплатата на зголемените пензии за септември – Еве кога треба да ги проверите сметките

Владата на минатата седница на деловните банки и препорача да обезбедат пензионерите да може да располагаат со септемвриските пензии преку

Прочитај повеќе