НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ПОДОЦНА, КОВАЧЕВСКИ ПОВТОРНО НАЈАВУВА МЕТОДОЛГИЈА ЗА ПОРАСТ НА ПЛАТИТЕ И ЗАКОН ЗА ПЛАТИ

Премиерот Димитар Ковачевски од Собранието најави дека ќе има зголемување на платите, воведување методолгија за пораст на платите која ќе

Прочитај повеќе

КСС: Договоривме зголемување на платите на вработените во општина Битола за 2,806 денари

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија ве информира за уште еден успех во подобрување на работничките права за којшто во

Прочитај повеќе

БЕЛАТА ТЕХНИКА АТРАКТИВНА И ЛАНИ: „Нептун“, „Сетек“, „Техномаркет“ и „Анхоч“ продале роба за 155,7 милиони евра

Пари“ ги анализираше и платите и бројот на вработените во 2020 и во 2021 година. Заклучокот е дека освен во

Прочитај повеќе

(Видео) Фатмир Битиќи: Пари има, луѓето да не се грижат за исплата на платите и пензиите

Се наоѓаме во потешка ситуација од претходните две години, одредени кругови не сакаат да признаат дека се наоѓаме во воена

Прочитај повеќе

ЈП„ Водовод и канализација“ ги зголемува платите на вработените

Имајќи ги предвид предизвиците поврзани со сериозноста на економската положба во која се наоѓаат граѓаните, деликатните процеси со ценовните пазарни

Прочитај повеќе

ССМ излегува на штрајк за повисоки плати

Членовите на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) денеска стапуваат во генерален штрајк, на кој ќе побараат линеарно зголемување на

Прочитај повеќе

Арсовска ги покачи платите во Град Скопје

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска со репрезентативниот синдикат на вработените потпиша зголемување за сите работници во градската администрација од

Прочитај повеќе

Амандманот за повисоки плати извиси и во Собранието – утре почнува генерален штрајк

Сè поизвесен е штрајкот на јавниот сектор. Од Сојузот на синдикати на Македонија се разочарани бидејќи иако оставија дваесетина дена

Прочитај повеќе

Бесими: Со ребалансот на буџетот ќе се покачат платите во здравство, образование, МВР и правосудство

Министерот за финнсии, Фатмир Бесими на гостување на „Тв 24“ кажа дека со ребалансот на Буџетот, за кој деновиве се

Прочитај повеќе

Георгиевска: Пари за поголеми плати и пензии, нови редизајнирани мерки со ребалансот на Буџетот

Во Комисијата за финансирање и буџет во Собранието започнува расправата по предлог ребалансот на Буџетот за 2022 година. Станува збор

Прочитај повеќе