Во Полска вработени повеќе од сто илјади бегалци од Украина

Од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари во Полска работат повеќе од сто илјади украински бегалци, кои

Прочитај повеќе

Речиси 70.000 Украинци веќе нашле вработување во Полска, половината се „физикалци“

Речиси 70.000 Украинци нашле вработување во Полска откако Русија започна воена инвазија на Украина на 24 февруари, покажуваат податоците на

Прочитај повеќе

Полските земјоделци излегоа со трактори на улиците против растот на цените

Земјоделците ширум Полска ги блокираа патиштата со трактори во знак на протест против растот на цените, диктатурата на трговските синџири

Прочитај повеќе

Сеавус се проширува на европскиот пазар, ја отвори првата канцеларија во Полска

Компанијата за развој на софтвер и консалтинг услуги, Сеавусја отвори во Варшава,својата прва канцеларија во Полска, со што значително ја

Прочитај повеќе

Средба на министерот Бектеши со полскиот амбасадор Тицињски: Полска е важен трговски партнер на Северна Македонија, подобрување на соработката е врвен приоритет

Министерот за економија Крешник Бектеши оствари средба со амбасадорот на Република Полска во Северна Македонија, Н.Е. Војциех Тицињски. Министерот и

Прочитај повеќе

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за буџетот и пакетот за обновување од пандемијата

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за седумгодишен буџет и пакет за економско закрепнување од пандемијата на коронавирусот, откако ги надминаа

Прочитај повеќе

40 години од создавањето на историјата: Роденден на „Солидарноста“

Пред 40 години, 31ви август 1980 година, штрајкувачите на полското бродоградилиште во Гдањск и комунистичкиот режим потпишаа историски договор. Со

Прочитај повеќе

Полска ќе го изгради најголемиот аеродром на светот

Архитектите од целиот свет се добредојдени да достават дизајни за новиот аеродром во Полска, што наскоро ќе стане еден од

Прочитај повеќе

Експертска сесија во рамките на проектот Модели на инклузивен менаџмент

На 26.06.2019 во Дрезден, Германија се одржа работна експертска сесија во рамките на проектот Модели на инклузивен менаџмент во хемиската

Прочитај повеќе