Шахпаска за Алсат: Новиот закон за работни односи ќе гарантира сигурност за работниците, обезбедуваме продолжено породилно отсуство

Потребите и барањата на работниците се наш врвен приоритет и затоа континуирано, преку меѓусебен дијалог работиме на унапредување на прашањата

Прочитај повеќе

Левица бара зголемување на породлиното отсуство од 9 на 12 месеци!

Левица денес на својот фејсбук го објави својот став во однос на породилното отсуство, погледнете во прилог: Капиталистичкото општество е

Прочитај повеќе

Нов протест на мајките на породилно

Мајките кои се на породилно денеска  ќе излезат на нов втор по ред протест пред Владата, во обид да издејствуваат

Прочитај повеќе

Отказ наместо враќање на работа најавуваат револтирани мајки

-Мојот отказ ќе биде заклучно од среда бидејќи немам кој да ми ги чува бебенцата, изјави за Сител Мартина Младеновски.

Прочитај повеќе

Кочовски ексклузивно за Работник: Породилното отсуството ќе го зголемиме од 9 на 12 месеци

Поради огромната потреба од реални промени во областа на породилното отсуство, Левица во својата изборна програма предвидува продолжување на истото

Прочитај повеќе

Породилното отуство ќе важи до завршувањето на времените мерки

За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата на Република Северна Македонија донесе Уредба со законска сила за

Прочитај повеќе

Дали криминално работење во ФЗОМ е причина за доцнење на исплатата на надоместокот за породилно отсуство?

Соопштението на Левица ви го пренесуваме интегрално: Бројни пораки со апел да кренеме глас за заштита на најмалите, очигледно заборавени

Прочитај повеќе

Башевска: Со закон таткото да мора да оди 3 месеци на породилно отсуство

Невладиниот сектор повеќе од 10 години бара да биде поделено правото на родителите да отсуствуваат од работа кога ќе им

Прочитај повеќе