archiveпостапка

МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

МДС: Бараме нова инклузивна постапка за нов Закон за надворешни работи

Македонскиот дипломатски синдикат го повикува Министерот за надворешни работи да го повлече актуелниот предлог Закон за надворешни работи. Според нив,...
МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

Дабиќ: Бараме изготвување на нов предлог Закон за надворешни работи со вклученост на вработените

Бобан Илијевски Денеска во Министерството за надворешни работи се одржа јавна расправа за предлог Законот за надворешни работи, за кој...
СветСветот на работникотСиндикат

Австралија: Универзитет тужи професор кој ги одбранил достоинството и интегритетот на студентите

Меѓународна солидарност е мобилизирана после тужбите покренати од страна на Универзитетот Мардок во Австралија против вонредниот Професор Герд Шродер Турк...
ЕкономијаМакедонија

Мета: Договорот за концесија за Иловица пред раскинување, државата има аргументи и за меѓународен суд

Министерот за економија Крешник Бектеши ја потпишал предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со „Еуромакс“, соопшти на денешната прес конференција....
Интервјуа

Интервју со Адвокатот Иван Станојевиќ – судските спорови помеѓу работниците и работодавачите

Како најчесто завршуваат судските работни спорови помеѓу работниците и работодавачите ? Како најчесто завршуваат судските спорови од областа на работниот...