Приватните превозници задоволни од средбата со Советот на град Скопје, но додека не се реши проблемот нема да возат

Приватните превозници добиле ветување од Советот на град Скопје дека ќе стори се што е во негова надлежност за да

Прочитај повеќе

Приватниците не возат, денеска беа на протест пред Град Скопје, најавуваат и блокади

Возачите на приватните автобуски превозници „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ денеска ги паркираа автобусите пред седиштето на Град Скопје на булеварот

Прочитај повеќе

Повици за штрајк на нискобуџетните авиопревозници во Европа

Неколку европски синдикати на кабинскиот персонал на ирската авиокомпанијата „РајанЕр“ повикаа на штрајк следниот викенд во Франција, Шпанија, Белгија, Италија

Прочитај повеќе

Муратовска: Најголема штета ќе имаат превозниците од малите држави

Војната во Украина ќе предизвика прераспоредување на европскиот транспортен пазар, а најголема штета, според оценките на транспортната асоцијација МАКАМТРАНС, ќе

Прочитај повеќе

Невакцинираните превозници нема да прават ПЦР тест при влез во државата

Превозниците кои не се вакцинирани против Ковид-19 нема да прават ПЦР тестови при влегување во државата, објави здружението Макам транс

Прочитај повеќе

Превозниците се задоволни од одлуката на Владата

Превозниците се задоволни од одлуката на Владата, да им се зголеми капацитетот во автобусите и комбињата од 50 на 75

Прочитај повеќе

За превозниците клучна дневната ликвидност, повеќе работа ако со новите мерки заживее стопанството

Доколку мерките од четвртиот пакет го придвижат стопанството тоа ќе значи и поголема работа и за превозниците во државата и

Прочитај повеќе

Артивистичка акција во Штип – „Неодговорното однесување има своја цена“

Преку повеќе инсталации поставени на јавни места „Штип арт“ активистите спроведоа уште една акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците,

Прочитај повеќе

Во вторник протест: Транспортерите бараат прогресивен данок место поскапена акциза

Асоцијацијата на превозници Макам-транс бара укинување на Уредбата за зголемување на акцизата за три денари и воведување прогресивен данок на

Прочитај повеќе

Макам-транс: Олигарсите пак сакаат теретот да се префрли на плеќите на сите превозници

За Асоцијацијата на камионски превозници Макам-транс е неприфатлива, нерационална и несолидарна мерката што ја предложи Стопанската комора на Македонија за

Прочитај повеќе