Граѓаните би плаќале пет пати повисоки сметки за струја да не се субвенциите, вели Ковачевски

Во Северна Македонија шестотини илјади домаќинства се снабдуваат со субвенционирана струја, како и седумдесет илјади компании кои се на регулираниот

Прочитај повеќе

ПРОФ. Д-Р КОЧО АНЃУШЕВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МАКЕДОНСКАТА ЕНЕРГЕТСКА АСОЦИЈАЦИЈА (МЕА) ВО РАМКИТЕ НА КОМОРАТА

Македонската енергетска асоцијација (МЕА), на седницата одржана во просториите на Стопанската комора на Северна Македонија, го избра проф. д-р Кочо

Прочитај повеќе

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади” – Да создавамe перспективи младите да ја градат кариерата во нашата држава

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го додели признанието „Успешни млади”, во рамки на проектот инициран за поттикнување на научната, истражувачката и

Прочитај повеќе

Трајан Ангелоски доаѓа на местото на Данела Арсовска – претседател на Сојузот на стопански комори на Македонија

Трајан Ангелоски е избран за нов претседател на Сојузот на стопански комори на Македонија. Собранието на Сојузот го потврди изборот

Прочитај повеќе

СОНК на Конгрес ќе избира Претседател на синдикатот

Највисокиот орган на одлучување помеѓу два Конгреса, Советот на СОНК, на својата 28 – ма редовна седница утврди повеќе документи

Прочитај повеќе

Азески порача пратениците да не ги кочат економските закони, за бизнисот се важни времето и парите

Претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески денеска, од работната средба со вицеопрмеиерот Фатмир Битиќи и министерот за финансии

Прочитај повеќе

Пендаровски на средба со стопанските комори од Платформата за јавно-приватен дијалог

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими претседателите на четирите стопански комори кои се дел од Платформата за јавно-приватен дијалог. На средбата, како што

Прочитај повеќе

Пендаровски: Преку образование 4.0 да ги подготвиме младите за професиите на иднината

Претседателот Стево Пендаровски учествуваше на Самитот „Македонија 2025″ којшто за прв пат се одржува во хибриден формат и е посветен

Прочитај повеќе

Потребна е измена на Кривичниот Законик за поголема заштита на новинарите и медиумските работници

Прашањата кои е потребно да се уредат во однос на работничките права на новинарите и медиумските работници, како и овозможување

Прочитај повеќе

ССК: Средба на Арсовска и Заев

Сојузот на стопански комори на Македонија, денес ќе одржи официјална средба со Премиерот и економскиот тим по формирањето на новата

Прочитај повеќе