- Advertisement -

archiveприватен

ЕкономијаМакедонијаНовости

Бесими: Иновативни начини за финансирање на инвестициите во јавниот и приватниот сектор

Планот за забрзан економски раст денеска беше претставен пред стопанските комори, банките, Дирекцијата за Технолошки индустриски развојни зони, Развојната банка...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Гласен Текстилец: Работниците од приватниот сектор мора да бидат ставени во иста положба со тие од јавниот

Фејсбук статус на Гласен Текстилец:    Здружението Гласен Текстилец најостро реагира на новиот предлог Закон за административни службеници на Министерството...
НовостиПравдаСветСветот на работникот

ИТАЛИЈА ПРВА ВО ЕУ ВОВЕДУВА ЗАДОЛЖИТЕЛНИ КОВИД ПОТВРДИ Сите вработени треба да се вакцинирани

Сите вработени во Италија во јавниот и во приватниот сектор задолжително ќе мора да поседуваат здравствена зелена потврда која докажува...
ИнтервјуаНовостиСветот на работникот

Чкламовска: Работата од далечина за многумина работници нема да биде прифатлива поради нашиот менталитет

Ексклузивно интервју на порталот Работник со Билјана Чкламовска, раководител на правен сектор, човечки ресурси и Compliance Manager во австрската компанија...
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

КСС бара 100% исплата на плата на сите работници поради заболување или изолација со САРС-КоВ-2

Конфедерација на слободни синдикати на Македонија (КСС) е загрижена за здравствената состојба на работниците во Македонија и негрижата на надлежните...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Посилен приватен сектор, инфраструктура и регионална поврзаност, предвидува меморандумот потпишан со ЕБОР

Целта на Меморандумот е зацврстување на соработката со ЕБОР во насока на поттикнување на пристапот на земјата кон Европската Унија....
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Арсовска: Над 80% од вработените приватниот сектор се наоѓаат во тешка состојба поради кризата

Претседателка на Соујзот на стопански комори Данела Арсовска, во гостувањето на „Топ тема“ на Телма истакна дека над 80% од...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Работниците кои побарале пролонгирање на стажот, ќе се пензионираат до 31 декември 2021 година

Планот е границата за пензионирање да се намали. Законите се веќе во собраниска процедура, каде што е јасно утврдено дека...
1 2 3 8
Page 1 of 8