Во Тетово и Прилеп штрајкот станува се помасовен

Сите членови на Регионалниот одбор на СОНК Тетово вчера биле во штрајк. Само вработените коишто се на договор на дело

Прочитај повеќе

Здравствени работници од болницата во Прилеп реагираат дека со месеци работат без пари и договор

Медицински сестри и болничари ангажирани во ковид кризата во болницата со општа надлежност „Борка Талески“ во Прилеп, со работни обврски

Прочитај повеќе

Прилепската болница преполна со пациенти со Ковид-19 – недостасува кадар

Ситуацијата во Прилеп полека како да излегува од контрола. За само една недела има 377 нови случаи на Ковид-19 и

Прочитај повеќе

10 -ина здравствени работници заболени од Ковид – 19 во Прилеп

Драган Богоески, директор на градската болница „Борка Талески“ во Прилеп. денеска изјави дека одделенијата во прилепската градска болница ќе функционираат,

Прочитај повеќе

Корона во прилепските училишта: Наставничка од Канатларци позитивна на Ковид-19, осум ученици и тројца наставници во самоизолација

Во Општина Прилеп денеска регистриран нов случај на коронавирус во училиштата, пребесува Локално. Наставничка од ООУ „Св. Кирил и Методиј“

Прочитај повеќе

Прилепските занаетчии трпат огромни штети поради пандемијата, бараат пристап до кредитни линии

Над 35 дуќани во прилепската стара чаршија се празни. Пандемијата им направи големи штети на занаетчиите, производителите, бутиците. Бележат намалени

Прочитај повеќе

(ФОТО) Мини протест против поскапувањето на струјата во Прилеп

Неколку десетици граѓани протестираа во Прилеп против поскапувањето на струјата. Протестот во Прилеп го организираше општествената организација „Пролетер”. Побарано е

Прочитај повеќе

Работник од Прилеп почина од повреди здобиени на работно место

Д.К. (64) од Прилеп, вработен во приватна фирма во прилепското село Бела Црква бил повреден и починал на местото на

Прочитај повеќе

Седум медицински лица на гинеколошкото одделение во Прилеп заразени со Ковид 19

Четири болничарки и три медицински сестри од прилепското гинеколошко-акушерско одделение се позитивни на Kовид-19, а 9 здравствени лица кои биле

Прочитај повеќе

Вработените во „Жито Прилеп“ почнаа со штрајк, не зеле плата два месеца

Околу 100 вработени во „Жито Прилеп“ од денеска штрајкуваат и го запреа производството на основниот прехранбен продукт зашто немаат земено

Прочитај повеќе