- Advertisement -

archiveпрограмери

ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

„Амазон“ во Загреб бара програмери

Хрватските медиуми објавија дека глобалниот лидер во електронската трговија, американскиот „Амазон“, ќе отвори својата канцеларија во Загреб, како дел од...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

ДЗС соопшти кои професии се најплатени во Македонија, а кој има најниска плата

Програмерите имаат високи, а текстилните работници многу ниски плати. Според податоците кои ги објави Државниот завод за статистика, на врвот,...
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Емиратите нудат 100.000 „златни визи“ за талентирани програмери од целиот свет

Обединетите Арапски Емирати објавија план да им понудат 100.000 „златни визи“ на програмерите како дел од „Националната програма за програмери“,...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Најголемите пари се кај програмерите – еве колку заработиле Македонците

Програмерството е професија која е високо резистентна на економските последици од корона кризата. Ова го покажуваат официјални достапни податоци од...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

(Инфографик) Програмери vs. Кожари – Кои професии имаат најголеми, а кои најмали плати?

Просечната нето-плата во периодот од јануари до октомври оваа година во Северна Македонија изнесувала 27.031 денар, покажаа последните податоци на...