ПРОСВЕТНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОРАЧУВААТ: ОРТОМЧИЊА ЌЕ НИ ДАЈТЕ, ИЛИ ДА СИ НОСИМЕ ОД ДОМА?!

Срамни опструкции, мобинзи, посети на просветни инспекции и праќање на трудови инспекции во училиштета на ден пред Велигденските празници, со

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Власта ги игнорира легитимните барања на просветните работници и враќа со притисоци и понижувања

Власта на СДСМ и ДУИ на секој можен начин ги понижуваат вработените во образованието. Еднаш тоа го прават со притисоците,

Прочитај повеќе

Димитриеска Кочоска: Барањата на просветните работници се логични, владата не сака да излезе во пресрет со оправдување дека се справува со три кризи

Просветните работници повеќе од јасно се гледа дека тешко живеат од причина што гледаме секојдневно како растат трошоците за живот,

Прочитај повеќе

СОНК: Каква деполитизација ќе направи Претседателот на Прогресивниот синдикат како член на Комисија за образование во една партија на власт?

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК, преку средствата за јавно информирање беше информиран за

Прочитај повеќе

Во Франција повик за нов масовен штрајк во училиштата

Осум француски синдикати на просветните работници, после минатонеделната голема мобилизација, повикале на нови штрајкови сметајќи дека е недоволна ветената помош

Прочитај повеќе

Просветните работници во Србија одржале предупредувачки штрајк

Синдикатот за образование на Србија денеска одржак предупредувачки штрајк и не ги одржале првите часови во првата и втората смена. 

Прочитај повеќе

Протест на просветните работници во Србија во вторник: Бараат праведни платни распореди и помалку деца во одделенијата

Унијата на синдикатот на просветни работници на Србија во вторник, на 31 август ќе одржи протест во Белград од кој,

Прочитај повеќе

Работилница: Најголемо незадоволство кај просветните работници поради ниските плати и вмешаноста на политиката

Бобан Илијевски Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија денеска организираше работнилница на тема „Подобрување на вклученоста на работниците од образовниот

Прочитај повеќе

Општина Крива Паланка распиша конкурс за прогласување најуспешни просветни работници

Општина Крива Паланка распиша конкурс за најуспешен просветен работник од одделенска и предметна настава во основното и средното образование за

Прочитај повеќе

Царовска на средба со Сојузот на просветни работници: Со новиот закон ја гарантираме сигурноста на работните места и ги мотивираме наставниците

Нашите наставници подолго време апелираа дека се неопходни драстични промени во воспитно – образовниот систем коишто ќе ја подобрат наставата,

Прочитај повеќе