Примената на технологијата во наставата на иновативен начин помага просветните работници да бидат двигатели на прогресот во општеството

Професионалната надградба и усовршување се клучни за да се биде секогаш во тек со потребите на образовниoт процес, а наставните

Прочитај повеќе

Протест на учениците и просветните работници во Атина

Со мали инциденти пред грчкиот Парламент и со пораката до Владата да ги преземе неопходните мерки во училиштатат за заштита

Прочитај повеќе

Што мислат просветните работници за тоа како треба да се одвива учебната година?

Во понеделник Владата ќе донесе протоколи за тоа како ќе се одвива учебната 2020 – 2021 година. Во сите овие

Прочитај повеќе

СОНК: Ќе останеме воздржани од препораки, нo ако се загрози здравјето на просветните работници бурно ќе реагираме

Пандемијата на коронавирусот помеѓу другото ги затвори и училиштата, па остатокот од учебната 2019/2020 година учениците ја довршија од дома,

Прочитај повеќе

Просветните работници и учениците одржаа протест во Атина

Просветните работници организирани од синдикатите и со поддршка од учениците, денеска одржаа протест во центарот на Атина, изразувајќи го нивното

Прочитај повеќе

Дали во текот на утрешниот ден просветните работници ќе добијат плата?

Голем број на просветните работници загрижено реагираа за доцнењето на платата за месец март непосредно пред верските празници. Порталот Работник

Прочитај повеќе

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ наместо Уредба за откажување на матурата, удри врз просветните работници

Интегрален текст од прес конференција на Милка Тримчевска Почитувани, СДСМ наместо да понуди помош, удри врз администрацијата и пред се

Прочитај повеќе

Сите училишта штрајкуваа – СОНК се покажа како моќен актер во општеството

Предупредувачкиот штрајк на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК помина. Од денеска децата редовно ќе одат на

Прочитај повеќе

Косово со повисоки плати: Платата на просветните работници во Македонија 352 евра, а во Косово 549 евра

Арсим Зеколи, политички аналитичар и коментатор кој е и поранешен дипломат, на неговиот Твитер профил објави негови сознанија за платите

Прочитај повеќе

Заеднички ќе се одлучува за зголемувањето на платите на просветните работници, вели Адеми

Министерот за образование и наука Арбр Адеми смета дека во претстојниот период на конструктивен и рационален начин ќе се разгледуваат

Прочитај повеќе