Левица бара воведување на пресметка на Средна плата наместо просечна, за да се видат реалните плати на работниците

Трудовиот сектор при Левица денеска со фејбук статус реагираше дека деновиве голем дел од функционерите на власта пласираат лажна вест

Прочитај повеќе

Во септември просечната нето плата 27.405 денари

Просечната нето-плата во септември годинава изнесува 27.405 денари и е за 7,7 отсто повисока во однос на минатогодишниот септември, додека

Прочитај повеќе

Просечната плата во Куманово е пониска за 150 евра од таа во Скопје

Со автомобил се стигнува за дваесетина минути, оддалеченоста меѓу Скопје и Куманово е само 40 километри  –  но 150 евра

Прочитај повеќе

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на криза

Зголемување од 8,5 отсто на просечната плата е забележано во јули оваа година во споредба со истиот месец минатата година,

Прочитај повеќе

Просечната нето плата за јуни месец изнесува 26 867 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во  јуни 2020 година, во

Прочитај повеќе

Заев: 20 илјади минимална и 34 илјади просечна плата се нашите цели до крајот на мандатот

20 илјади минимална плата и 34 илјади просечна плата до крајот на четиригодишниот мандат, најави денеска на конститутивната седница мандатарот

Прочитај повеќе

Во Македонија има трипати поскапа струја отколку во Велика Британија во однос на просечната плата

Со една просечна плата жител на Македонија може да плати околу 17 сметки за струја, додека жител на Велика Британија

Прочитај повеќе

Заев ветува минимална плата од 20.000 денари и просечна од 34.000 денари

Изјава за медиуми, Зоран Заев, претседател на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани медиуми, Во изминатите две и пол години, СДСМ во

Прочитај повеќе

Спасовски вети 34.000 денари просечна плата и најмала пензија од 10.700 денари

Носителот на кандидатската листа за пратеници во изборната единица 2, Оливер Спасовски, денеска имаше средби со млади и со пензионери

Прочитај повеќе

Просечната плата во април 25.830 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април годинава изнесувала 25.830 денари и споредено со нето-платата во април лани е

Прочитај повеќе