Над милион Французи протестираа против зголемувањето на старосната граница за пензионирање

Франција се соочува со втор бран протести и штрајкови против планот на претседателот Емануел Макрон да ја зголеми старосната граница

Прочитај повеќе

Вработените во МФ излегоа на протест, си го бараат покачувањето од 30 проценти

Протест на вработените во Министерството за финансии. Вработените во Минситереството протестираат бидејќи не го добиле ветеното покачување на платата од

Прочитај повеќе

Приватните превозници ќе ги блокираат повторно улиците ако не се изнајде решение

Приватните автобуски превозници утрово се собраа пред седиштето на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје” со барање за средба со директорот за

Прочитај повеќе

Десетици илјади луѓе НА ПРОТЕСТ во Лисабон – Бараат повисоки плати ФОТО/ВИДЕО

Десетици илјади наставници и други вработени во јавните училишта излегоа на улиците на Лисабон барајќи повисоки плати и подобри работни

Прочитај повеќе

Жителите на Лабуништа на протест побараа одземање на концесиите за каменоломите

Со блокирање на патот Струга – Дебар, кај местото викано кореа, жителите на струшкото село Лабуништа денеска го искажаа револтот

Прочитај повеќе

Една година од големиот работнички протест, 2 од 3 барања исполнети

Сојузот на синдикатите на Македонија на 12.12.2021 година со почеток во 12.12 ч. организираше голем работнички протест со три главни

Прочитај повеќе

Новинарите од „Њујорк Тајмс“ излегоа на протест поради незадоволителни работни услови

За прв пат во 40 години, над илјада вработени во американскиот дневен весник „Њујорк Тајмс“ излегоа на 24 часовен штрајк, јавува „Euronews“.

Прочитај повеќе

Протест на жителите на кумановското село Тромеѓа поради најавено уништување на свињи

Жителите на кумановското село Тромеѓа, денеска протестираа и го блокираа патот кон нивното село поради, како што велат најавено уништување на свињите

Прочитај повеќе

СУТ со поддршка на протестот на Синдикатот на клинички центар

Синдикатот за угостителство и туризам на Македонија дава силна и солидарна поддршка на протестот на Синдикатот на клинички центар кој

Прочитај повеќе

ССКО со огромна поддршка за претстојниот протест на ССКЦ

Синдикатот на станбено – деловните, комунални, локално – самоуправни, водостопански, хотелиерство и угостителство и радиодифузни организации на Р.М. дава целосна поддршка

Прочитај повеќе