Царовска: Апелирам на почитување на протоколите, само така може да продолжат учениците и наставниците да бидат среќни на училиште

Од увидот кој и лично како министерка и еден поширок тим во МОН го извршивме во изминатиот период во голем

Прочитај повеќе

Новите протоколи за свадби се нелогични, оценува Независната угостителска комора

Независната угостителска комора (НУК) смета дека новите протоколи за организирање на свадби се контрадикторни и нелогични и со нив се

Прочитај повеќе

Се подготвуваат протоколите – свадби од 1 или 15 јуни

На вчерашната владина седница се разговарало за протоколите за организирање свадбени прослави. Како што дознава Алсат, според информациите од Владата,

Прочитај повеќе

Музичарите бараат измена на протоколите за да може да продолжат со работа

Итна средба со сите релевантни институции, ревизија на сите протоколи кои се однесуваат на музичарите со цел нивна измена и

Прочитај повеќе

Промена во протоколот за градинките: Во групите до 2 години може да бидат згрижени до 12 деца

На веб страницата на Владата на Република Северна Македонија (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) се објавени Измените и дополнувањата на општиот дел од Протоколот

Прочитај повеќе

Следната недела се очекува да бидат финализирани протоколите за отворање на кината и театрите

Следната недела се очекува да бидат финализирани протоколите за отворање на кината и театрите. Според она што е досега познато

Прочитај повеќе

Александар Фифка: Како сопственик на дискотека „Индустриал“ пријавувам дека ние не работиме, а одредени објекти работат

Александар Фифка, сопственик на дискотеката „Идустриал“ во Струмица реагира на двојните аршини кои се применуваат во овој град во однос

Прочитај повеќе

Усвоени протоколите за физичка настава во основните и средните училишта, наставата почнува од 1 октомври

Владата на Република Северна Македонија на денешната 82-ра седница го усвои Протоколот за постапување на основните училишта во Република Северна

Прочитај повеќе

После викендов, МОН и Комисијата за заразни болести ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда,

Прочитај повеќе

Нема протоколи за свадби и забави во ноќни клубови, но не значи дека тие треба да се организираат вели Филипче

И покрај најавите дека Комисијата за заразни болести планира да го скрати работното време на угостителските објекти, сепак Филипче вели

Прочитај повеќе