7 типови на „лоши колеги“ – Како да ги препознаете? Ова се нивните карактеристики

Сите ние имаме свои искуства со т.н. „лоши“ колеги на работното место. Тоа се луѓе кои помалку ни одговараат или

Прочитај повеќе

Поранешен вработен во Гугл открил зошто дал отказ?

Скот Кенеди е поранешен вработен во „Гугл“ кој ја напуштил компанијата по 10 години за да стане дел од мала

Прочитај повеќе

Јовановски: Затоа што 17 семејства трошат 30% од струјата мерките мора да се насочени кон ранливите групи

Според Регулаторна комисија за енергетика, од вкупно 660 илјади семејства во земјава, само 17 семејства трошат дури 30% од целото

Прочитај повеќе

Неколку совети за тоа како да ја започнете посакуваната кариера

Автор: Бобан Илијевски Сите ние уште како деца сме имале сон да работиме нешто кога ќе пораснеме. Некој сакал да

Прочитај повеќе

Средба на новинари и медиумски работници од Штип

Според искуствата изнесени од учесниците, физички закани кон новинарите во регионот нема, но ги има на социјалните мрежи. Токму на

Прочитај повеќе

ССНМ најостро го осудува повикувањето на службен разговор во полиција на колешката Соња Делевска и бара итно расветлување на случајот

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: Самостојниот синдикат на новинар ии медиумски работници остро го осудува

Прочитај повеќе

Намален индикаторот на доверба во преработувачката индустрија

Индикаторот на доверба во преработувачката индустрија, според оценката на раководителите на деловните субјекти, во април годинава е намален за 0,1

Прочитај повеќе

Ковачки: Ќе бараме зголемување на платите на сите вработени во АРМ и МО за 10 проценти и зголемување на дневницата на 2000 денари

На 18.04.2022 година по итна постапка, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата поднесе Предлог – закон за измени на постоечкиот

Прочитај повеќе

Компанија во Грција воведува четиридневна работна седмица за август

Вработените во „Grant Thornton” во Грција, во месец август ќе имаат четиридневна работна седмица, за како што велат од меѓународната

Прочитај повеќе

Ковачевски: Како резултат на системските решенија од 43,2% во 2015 година невработеноста на младите сега е намалена на 28,3%

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска учествуваше на настан „Социо-политичко учество на младите“ на кој беа

Прочитај повеќе