Или даваат откази или формираат синдикати – работната култура во САД претрпува промени

Вработените во најголемите гиганти во Соединетите американски држави започнуваат масовно формирање на синдикати. Минатиот месец во продавница на Старбакс во

Прочитај повеќе

Работа на половина работно време или за време на викенд – Луѓето се повеќе го жртвуваат слободното време за повеќе пари

Работа на половина работно време или работа преку викенд. Граѓаните се повеќе размислуваат да работат дополнително Автор: Бобан Илијевски На

Прочитај повеќе

Како е да се биде успешен во криза? Така што работниците земаат 3,000 евра плата и добиваат бонуси

Глобалната економска криза ги зафатила сите сектори на економијата, цените на горивата, храната и неопходните намирници растат, а инфлацијата ги

Прочитај повеќе

Лиценцираните сопственици на Мекдоналдс против гигантот за брза храна поради воведувањето на нов систем за оценување на работниците

Сопствениците на објекти кои работат под лиценца на гигантот за брза храна Мекдоналдс стравуваат поради ефектите коишто може да ги

Прочитај повеќе

Патувале по 1,900 километри од работа до дома, а платите им се намалиле за дури 23 %

Гладен и жеден, Мухамед Танвир пешки и преку автостоп поминал 1,900 километри за да пристигне дома, откако добил отказ кога

Прочитај повеќе

Германија бара работници во сите сектори: „На странските работници да им се дозволи работа само со договор за вработување“

Побарувачката за работници во Германија сега е поголема од кога било, пренесува германската агенција ДПА. Побарувачката за работници во Германија

Прочитај повеќе

Младите работници се почесто разговараат со своите колеги за тоа колкава плата земаат

Се повеќе млади луѓе почнуваат отворено да зборуваат за нивните плати со нивните колеги. Така барем е во Соединетите американски

Прочитај повеќе

Во март намален бројот на работници во индустријата

Државниот завод за статистика објави дека бројот на работници во индустријата во март е намален за 1,5 проценти во споредба

Прочитај повеќе

Речиси 15 илјади фирми не поделиле плати за март

Компаниите имаат се поголем проблем да им поделат плати на работниците. Од 69 илјади фирми, во законскиот рок до 15-ти

Прочитај повеќе

Ковачевски: Честит 1 мај! – Им оддавам огромно признание на сите работници во земјата, во Владата имаат искрен сојузник

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски им го честиташе Денот на трудот – 1 мај, на сите

Прочитај повеќе