Посебна заштита на бремените работнички, доилки и мајки

Посебна заштита на бремените работнички, доилки и мајки Законот за работни односи предвидува дополнителна заштита за бремените работнички, мајките и

Прочитај повеќе

Левица: Доста беше со популистички игри! Време е да се сработи нешто и за работниците

Фејсбук статус на Трудовиот сектор на Левица:    На повидок нови 50 000 загубени работни места поради деструктивните политики на

Прочитај повеќе

Работничка добила стан на подарок од работодавачот пред да заврши нејзиниот работен век

Дека сеуште постојат работодавачи кои ценат посветен и вреден работник, сведочи речиси неверојатниот пример од Бјелиње, каде градежната компанија, работничката

Прочитај повеќе

Нападната здравствена работничка во ГОБ „8-септември“

На 17.11.2020 година во 11.30 часот С.С (34) од Скопје пријавила дека на 13.11.2020 година околу 10.30 часот била нападната

Прочитај повеќе

Работничката класа во време на пандемија

Реалните трошоци за работничката класа во време на пандемија Луѓето од работничката класа не можат да си дозволат доброволно да

Прочитај повеќе

Кој е опљачкан последните 30 години?

Статусот на Никола Петров го пренесуваме во целост: Работник/работничка во конфекција, маркет, фирма за обезбедување и др, со 30 години

Прочитај повеќе

Апасиев за Работник: Потребна е целосна трансформација за да им се помогне на работниците

За подетална анализа на актуелната  ситуацијата со работничките права во Македонија, порталот Работник направи интервју со д-р проф Димитар Апасиев,

Прочитај повеќе

Нови случаи на Ковид-19 во Тиквешко

Два нови случаи на корона вирус се регистрирани во Тиквешијата. Се работи за здравствена работничка од Кавадарци на возраст од

Прочитај повеќе

Левица: Македонија повторно ќе го победи фашизмот!

Соопштението на Левица по повод 9 мај – Денот на победата на фашизмот ви го пренесуваме интегрално: На денешен ден

Прочитај повеќе

Апасиев: Да се воведе данок на луксуз за богатите, а не да се крати од работниците

Овие квазимерки на двете наши најголеми бизнис-партии се слични на „плановите“ на сопствениците за т.н. „финансиски консолидации“ во компаниите каде

Прочитај повеќе