Трудови инспектори не откриле непочитување на работничките права: Приватна фирма исплатила К-15 од само 500 денари

Фирмата по пријава и контрола од страна на испектори, со синдикатот во комапанијата склучила спогодба за исплаќање по 500 денари,

Прочитај повеќе

ВИДЕО | Кочовски: На работниците не им е важна само платата, туку и безбедноста и стимулацијата преку бонуси

Подготивл: Бобан Илијевски Интервју на порталот Работник со Претседателот на Движењето за социјална правда „Обединети Работници“ и познавач на областа

Прочитај повеќе

Во ЕУ одамна зборуваат за дигитализација на работните места, а ние се уште докажуваме кои права ни следуваат согласно законите

Бев учесник на една конференција на која се зборуваше за дигитализација на работните места, на која учествуваа претставници од неколку

Прочитај повеќе

Македонија едно место погоре во Глобалниот индекс за почитување на работничките права на ИТУК

Македонија напредува во почитувањето на работничките права. Според Индексот за глобални права на Светската Конфедерација на синдикати, државава е на

Прочитај повеќе

ВИДЕО| Ралповски: Нашата цел е остварена- ја подигнавме свеста за работничките права кај работниците

Конфедерацијата на слобдни синдикати на Македонија на денешниот брифинг ги образложи подвизите со коишто се соочила од 2017 година. Претседателот

Прочитај повеќе

Секогаш ќе има потреба да се штитат работничките права, најбитно е како се прави тоа

Лазар Ангелески е пензиониран синдикален лидер. Повеќе од 20 години беше на чело на Регионалниот синдикален совет на ССМ во  Прилепскиот

Прочитај повеќе

Џафери: Постојано да се бориме за почитување на работничкиот труд и работничките права

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка по повод 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Во честитката, Џафери порачува

Прочитај повеќе

ССНМ: Само сплотени и солидаризирани во борбата можеме да се избориме за нашите работнички права

Фејсбук статус на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници: Само сплотени и солидаризирани во борбата, ние новинарите и медиумските

Прочитај повеќе

ФОТО|12 протести и штрајкови кои го смениле светот на работниците насекаде

Подготвил: Бобан Илијевски Историјата е полна со работнички протести кои оставиле белег врз денешната перцепција за работничките права и вреднувањето

Прочитај повеќе

ДСП „Обединети Работници“: Поддршка за работничкиот протест организиран од страна на КСС

Поддршка за работничкиот протест организиран од страна на КСС Почитувани работници, Би сакале да ве известиме дека ДСП „Обединети работници“

Прочитај повеќе