ССЕРИ: Работничките права и достоинство се сведени на канта сирење

Известување на Самостојниот синдикат на работниците од енергетика, рударство и индустрија: Се известуваат сите вработени во РЕК Битола дека на

Прочитај повеќе

Ампева: Гласен Текстилец не наплаќа ниту денар за помош на работничките

Фејсбук статус на Кристина Ампева: ‼️⚠️Молам за мало внимание од работниците и работничките како и сите поддржувачи на нашата работа

Прочитај повеќе

Битиќи: 100% повисока дневница за работа во недела за вработените во трговските центри

Денеска во Собранието беа изгласани измените во Законот за работни односи кои се однесуваат за „Недела – неработен ден“, напиша

Прочитај повеќе

Со дебатата за жените работнички почнува „Текстилијада” во Штип

Со дебатата „Социјално и економско зајакнување на жените работнички преку кооперативи и социјални претпријатија” што ќе се одржи денеска, во

Прочитај повеќе

Работничките од „Алкон Текс“ пред брендот ги изложиле своите проблеми

Некои помислија дека овде ќе престанеме? Не, продолжуваме! До крај! До брендовите кои даваат работа кај ваквите работодавачи! “Во текот

Прочитај повеќе

Текстилните работнички допрва на удар на пандемијата – секојдневни отпуштања, неисплатени плати и придонеси, омаловажувања

Кате Ордева е една од десетината вработени во штипска конфекција на кои не им е дозволено да се вратат на

Прочитај повеќе

(Интервју) Ампева: Работнички остануваат без платено породилно отсуство поради манипулаци од страна на работодавачите

Бобан Илијевски Здружението на текстилни работници „Гласен Текстилец“ постојано алармира дека прекршувањата на правата од работен однос во текстилната индустрија

Прочитај повеќе

Ампева: До крајот на 2020-та над 7.000 текстилни работници останаа на улица, се делат незаконски откази како во случајот во „Баргала“

„Бројот на отпуштени текстилни работнички до крајот на 2020-та беше некаде 7.000. а, за прекршување на работнички права водиме месечна

Прочитај повеќе

Наместо поради истекување на договорите за работа, им дале отказ поради кршење на ред и дисциплина

Има многу работнички коишто биле на договори на определено работно време, во времетраење од три, два или еден месец, рече

Прочитај повеќе

Протестот на работнички од штипската конфекција ставен во мирување

Над 50 работнички од штипската конфекција „Алкон текс“ го ставија протестот во мирување.  Бисера Кафтанова, претставничка на работниците, кои се

Прочитај повеќе