„ВОЛКОТ Е ВЕЌЕ ПРЕД ВРАТА“: CHATGPT МОЖЕ ДА ГИ ЗАСТАРИ ОВИЕ РАБОТНИ МЕСТА

Вештачката интелигенција е тука, и таа доаѓа за вашата работа. Толку ветувачки се способностите на алатката што Мајкрософт, во услови

Прочитај повеќе

Нови отпуштања во „Филипс“: Компанијата укинува уште 6.000 работни места!

Холандската групација „Филипс“ објави дека ќе укине 6.000 работни места до 2025 година по загубите поврзани со повлекувањето на вентилаторите

Прочитај повеќе

Николова: Новите инвестиции и работни места доказ за успешните политики на СДСМ

Прес-конференција, Даниела Николова, пратеничка на СДСМ Владата предводена од СДСМ преку навремени и одговорни економски политики успеа да се справи

Прочитај повеќе

Ковачевски: И во кризни услови наша задача е да мислиме на отворање нови, но и подобро платени работни места

Во време на најголемата енергетска криза, Северна Македонија ја има најдобрата година во технолошко-индустриските развојни зони (ТИРЗ), рече денеска пред

Прочитај повеќе

Форд укинува 3.200 работни места во Европа – дел од работата ќе префрли во САД (Видео)

Форд планира да укине 3.200 работни места низ Европа и да префрли дел од развојот на производи во Соединетите Држави,

Прочитај повеќе

Работниците ќе бидат принудени да работат на слабо платени и неквалитетни работни места, вели Извештајот

Подготвил: Бобан Илијевски „Попуштениот“ раст на вработувањето и притисокот врз пристојните работни услови ја „поткопуваат“ социјалната правда, покажува новиот Извештај

Прочитај повеќе

Приоритет инвестиции во индустријата и добро платени работни места

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи на Инвестицискиот самит на ЕБОР за Западен Балкан, во Лондон, посочувајќи дека како земја сме

Прочитај повеќе

Две женски лица повредени на работните места

На 14.01.2023 во14.10 часот во ОВР Кавадарци било пријавено дека во Општа болница Кавадарци со повреди била донесена Р.К.(59) од

Прочитај повеќе

4 чекори за креирање на работните места од иднината

Јазот помеѓу побарувачката и понудата на работна сила е директна последица на образовниот систем кој само парцијално ги подготвува луѓето

Прочитај повеќе

Канадската Магна ќе вложи 40 милиони евра и ќе отвори нови 600 работни места

Канадската компанија Магна Интернешнл Инк. која дизајнира, развива и произведува автомобилски системи, модули и компоненти кои се испорачуваат на сите

Прочитај повеќе