ВИДЕО | Кочовски: На работниците не им е важна само платата, туку и безбедноста и стимулацијата преку бонуси

Подготивл: Бобан Илијевски Интервју на порталот Работник со Претседателот на Движењето за социјална правда „Обединети Работници“ и познавач на областа

Прочитај повеќе

„Можеме да имаме европски работнички права и пред да влеземе во ЕУ“ – Колку работните односи во Македонија се усогласени со тие во ЕУ?

Колку Македонија ги исполнува условите на Европската унија во однос на работничките права и областа на трудовата легислатива, беше едно

Прочитај повеќе

СКСМ: Измени на Законот за работни односи преку јавна расправа, а не по скратена постапка

Стопанската комора на Северна Македонија (СКСМ) достави барање до претседателот на Собранието Талат Џафери, законодавниот дом да не ги усвои предложените измени

Прочитај повеќе

(ВИДЕО ИНТЕРВЈУ) Димитријевиќ: Работниците најмногу се жалат за неисплатени додатоци на плата

Разговараше: Бобан Илијевски По кратко време, уште едно интервју со адвокатот Александар Димитријевиќ, со кого разговараме на повеќе прашања за

Прочитај повеќе

Марјан Ристески КСОМ: Да се доработи Законот за работни односи, пред да падне на Уставен!

Конфедерација на синдикални организации на Македонија бара да се доработи Законот за работни односи бидејќи како што велат во него

Прочитај повеќе

Шахпаска: Со новиот Закон за работни односи ја олеснуваме работата на сезонските работници и во земјоделието

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со претставници од Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ).

Прочитај повеќе

„Работејте, чинејте, да ми се плати“

Колумна на Бобан Илијевски Татко ми често пати ми кажува за времето кога работел во еден од гигантите на поранешна

Прочитај повеќе

Кочовски: Носењето на нов Закон за работни односи нема да промени ништо!

Фејсбук статус на Бобан Кочовски, Претседател на Движењето за социјална правда “Обединети Работници”:   Носењето на нов Закон за работни

Прочитај повеќе

На работниците кои работат од дома ќе им биде платена струјата и интернетот во оваа земја

Португалскиот парламент усвои нови прописи за работа од дома со цел дополнително да ги заштити вработените кои својата работа не

Прочитај повеќе

ОРМ организира средба за законските измени за работни односи и за минимална плата

Организацијата на работодавачи на Македонија денеска во Прилеп организира средба со претставници од бизнис заедницата од Прилеп, Ресен, Битола и

Прочитај повеќе