Имаат потенцијал да вработат илјадници луѓе – Зелените работни места се далеку од реалноста кај нас

Бобан Илијевски  Активистите од областа на екологијата не се согласуваат дека зелените работни места ќе станат реалност во блиска иднина.

Прочитај повеќе

Се олеснува пристапот на граѓаните до гарантирана минимална помош

Овозможување олеснет пристап до правото на гарантирана минимална помош за лицата/домаќинствата во време на вонредни околности – утврдено постоење кризна

Прочитај повеќе

Почина работник кој се повредил во фабрика во Кавадарци

На 01.12.2020 во Полициската станица Кавадарци било пријавено дека при извршување на работни задачи во фабрика во Кавадарци, Д.И.(51) од

Прочитај повеќе

Еве каде се прават грешки при толкување на Законот за работни односи

Уноверзитескиот професор по трудово право, проф. д-р Лазар Јовевски на својата фејбук страна сподели совети за тоа како треба да

Прочитај повеќе

Антикорупциска преплавена сo постапки од граѓани за разни судски постапки, работни спорови и вработувања

Државната комисија за спречување на корупција „преплавена“ со постапки од граѓани кои бараат спас за разни судски постапки, работи спорови,

Прочитај повеќе

Ќе се менува Законот за работни односи за да нема фиктивни откази

Министерството за труд и социјална политика подготвува нов Закон за работни односи, за спорните спогодбени откази, според кој нема да

Прочитај повеќе

Работник од Куманово со тешки повреди пренесен во болница

Кумановец паднал и се повредил на работно место по што со тешки телесни повреди бил префрлен во болница. „На 10.10.2020

Прочитај повеќе

Слободни околу 9,000 работни места

Според податоците на Агенцијата за вработување на Република Македонија во моментов во државава има над 9000 слободни работни места. Најголем

Прочитај повеќе

КОВИД-19 во Македонија удри по работните места, најмногу невработени се жени

Жените полесно ја губат работата во кризни времиња бидејќи работат на несигурни и пониско платени работни места. Жените почесто работат

Прочитај повеќе